Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 17.10.2009 Gazete
ABONE OL

Sıfır stopaj iptal oldu

Anayasa Mahkemesi, yabancılara sıfır stopaj düzenlemesinde iptal kararı verdi. Mahkeme ücretlilerin maaşlarında yapılan yüzde 35'lik vergi tarifesi ile dar mükellefler için öngörülen tevkifat hükümlerinin de içinde yer aldığı Gelir Vergisi Kanunu'ndaki bazı düzenlemeleri iptal etti. Hükümet, yerli yatırımcıların finansal yatırım araçlarından elde ettiği kârlara uygulanan stopajı yüzde 15'ten yüzde 10'a düşürmüş, yurt dışı yerleşiklerin finansal araçlardan Türkiye'de elde ettikleri kazanç ve iratlara uygulanacak stopaj oranını da sıfıra indirmişti. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, iptal hükmünün 9 ay sonra yürürlüğe gireceğini hatırlatarak, "Uygulamada bir sıkıntı ortaya çıkmayacak. Mevcut uygulama, yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar sürecek. Tereddüde mahal yok" dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.