Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 17.10.2009 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 17.10.2009 17:14
ABONE OL

İşte 2010 yılı memur zammı!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2010 yılındadevlet memurları aylıklarının, devletin mali imkanları, ekonomik hedefler veenflasyon hedefi gözetilerek Ocak ayında yüzde 2,5, Temmuz ayında da yüzde 2,5 artırılacağını bildirdi.

Şimşek, 2010 yılı merkezi yönetim bütçesini açıkladığı basıntoplantısında, bu yıl Temmuz ayında aile yardımı dahil 1480 lira olan ortalamamemur maaşının, yapılacak artışlar sonunda 2010 yılı Ocak ayında 1518 liraya,Temmuz ayında ise 1555 liraya yükseleceğini kaydetti.

Gerçekleşen enflasyonun zam oranlarını aşması halinde aradaki farkıntelafi edileceğini belirten Bakan Şimşek, "Gelecek dönemde de krize rağmen,memur, emekli ve işçileri enflasyona ezdirmeyeceğiz. 2009 yılında yapılanartışlar da muhtemelen enflasyonun üzerinde kalacak. Bu yılda kriz yılı olmasınarağmen, ücretlerde memurlar açısından reel artış söz konusudur" dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2010 yılı bütçesi hazırlanırken, GSYHbüyüklüğünün 1 trilyon 29 milyar lira, büyüme hızı oranı yüzde 3,5, TÜFE yıl sonuoranı yüzde 5,3, ihracat 108 milyar dolar, ithalat 153 milyar dolar olarakhedeflendiğini belirtirken, "2010 yılı bütçesine baz olan makroekonomikbüyüklükler gerçekçidir" dedi.Merkezi yönetim bütçesinin ekonominin krizden çıkışına katkısağlayacağını, esnaf ve tarımsal kredilerde faiz sübvansiyonun, ihracatkredilerine, KOBİ desteklerine, hazine teşvik ödemelerine, istihdamın maliyetiniazaltmak amacıyla yürürlüğe konan işveren priminin 5 puan indirimine devamedileceğini anlatan Şimşek, "2010 merkezi yönetim bütçesi sosyal yönü güçlü birbütçe. Bütçemizi ekonomik olarak dezavantajlı kesimleri destekleyecek şekildehazırladık" dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.