NATO ülkelerinin genelkurmay başkanları Norveç’te! Türkiye’yi ilk kez Metin Gürak temsil ediyor

NATO ülkelerinin genelkurmay başkanları Norveç’in başkenti Oslo’da bir araya geldi. Genelkurmay Başkanı Metin Gürak, göreve geldikten sonra ilk kez bir NATO toplantısında Türkiye’yi temsil edecek.

Giriş Tarihi 16 Eylül 2023, 12:36 Güncelleme 16 Eylül 2023, 12:36
NATO ülkelerinin genelkurmay başkanları Norveç’te! Türkiye’yi ilk kez Metin Gürak temsil ediyor

İÇİNDEKİLER

NATO ülkelerinin genelkurmay başkanları Norveç'in başkenti Oslo'da bir araya geldi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak'ın göreve geldikten sonra ilk kez Türkiye'yi temsil ettiği toplantının gündem maddeleri NATO'nun savunma ve caydırıcılığının artırılması için hazırlanan planlar ile Ukrayna'ya destek olacak.

NATO Askeri Komite Başkanı Oramiral Rob Bauer açılış konuşmasında NATO'nun savunma ve caydırıcılık için hazırladığı bölgesel planlarla ulusal savunma planlarının birçok alanda iç içe geçmiş olduğunu belirtti.

"BİRBİRİMİZE DANIŞMAMIZ HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR"

Bauer toplantıda bu planların uygulanabilirliğini ele alacaklarını söyledi ve bunun da yüksek hazırlık seviyesinde daha fazla asker, kapasite geliştirme, komuta ve kontrol yapılarının uyumlandırılması, lojistik destek, bakım, ikmal, eğitim ve tatbikat gibi konuları içerdiğini belirtti.

NATO'nun planlarıyla ulusal savunma planları o kadar iç içe geçmiş durumda ki yolumuzda ilerlerken birbirimize danışmamız hayati önem taşıyor.

"UKRAYNA ORDUSU HER GÜN SAHADA İLERLİYOR"

Ukrayna'ya desteğin önemine vurgu yapan Bauer, Ukrayna ordusunun her gün sahada ilerleme gösterdiğini, Rusya'nın ise zemin kaybettiğini dile getirdi.

Bauer, İsveç'in NATO üyelik başvurusuna yönelik ise ittifaka üye olmasıyla NATO'nun daha da güçleneceğini ve NATO ülkelerinin asker sayısının 3,5 milyona çıkacağını söyledi.