İran ordusu Irak'ta ABD'yi vurdu! Amerikan üslerine çok sayıda füze fırlatıldı

Son dakika... Irak'ın Erbil bölgesinde bulunan ABD askeri üssüne İran tarafından çok sayıda füze atıldı. İran Devrim Muhafızları Ordusu, Irak'ın Erbil kentindeki füze saldırılarıyla ilgili haberlerin ardından bölgedeki "İran karşıtı terörist grupların ve casusların karargahlarını balistik füzelerle vurduğunu" açıkladı. İran, Irak'ta Mossad casuslarının bulunduğu bir karargahı vurduğunu iddia ederken Irak, sivillerin hedef alındığını öne sürüyor.

Giriş Tarihi 16 Ocak 2024, 00:57 Güncelleme 16 Ocak 2024, 14:51
İran ordusu Irak’ta ABD’yi vurdu! Amerikan üslerine çok sayıda füze fırlatıldı

İÇİNDEKİLER

Son dakika... İran resmi haber ajansı IRNA'nın Devrim Muhafızları Ordusunun yazılı açıklamasına dayandırdığı habere göre, bölgedeki casus karargahları ve İran karşıtı terörist grupların toplanma alanları balistik füzelerle hedef alındı.

Habere göre, açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İran'ın düşmanlarının son dönemdeki terör suçlarına yanıt olarak casus ve teröristlerin karargahları, gece yarısı Devrim Muhafızları Ordusu'nun balistik füzeleri tarafından hedef alınarak imha edildi."

"Devrim Muhafızları Ordusu konuyla ilgili yayımladığı ikinci yazılı açıklamasında, "Son dönemdeki terör saldırılarıyla bağlantılı liderlerin ve kilit unsurların toplanma yerleri, özellikle Suriye'de işgal altındaki bölgelerdeki DEAŞ terör örgütü tespit edilerek bir dizi balistik füze fırlatılarak imha edildi."

Açıklamada, terör örgütü DEAŞ'ın üstlendiği Kirman'daki canlı bomba saldırısı, Rask kentinde güvenlik güçlerine hedef alan saldırı ile Suriye'de Devrim Muhafızları Ordusunun üst düzey komutanlarından Razi Musevi'nin öldürüldüğü saldırılara işaret edildi.

Irak'ın Erbil kentinde birçok noktada füze ve insansız hava aracı (İHA) saldırıları düzenlendiği bildirilmişti.

Yerel medyada yer alan haberlerde, başta ABD'nin Erbil Başkonsolosluğu ve Erbil Uluslararası Havalimanı yakınlarında bulunan ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon üssü olmak üzere birçok bölgede patlama sesleri duyulduğu ifade edilmişti.

ABD'DEN İLK AÇIKLAMA GELDİ
ABD'li yetkililer saldırılardan etkilenen bir ABD tesisin olmadığını açıkladı.

IKBY: MAALESEF DAİMA ASILSIZ GEREKÇELERLE ERBİL'E YÖNELİK SALDIRILAR DÜZENLENDİ
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), Erbil'de birçok noktada gerçekleşen ve İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun üstlendiği saldırılarda 4 sivilin hayatını kaybettiğini belirterek, saldırılara gerekçe gösterilen iddiaların "asılsız" olduğunu bildirdi.

IKBY Anti-Terör Birimi, resmi Facebook sayfasından yaptığı paylaşımda, IKBY Güvenlik Konseyi'nin konuya ilişkin açıklamasına yer verdi.

4 SİVİL ÖLDÜ 6 SİVİL YARALANDI

Açıklamada, dün saat 23.30'da İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun Erbil'deki birçok sivil yerleşim birimine çok sayıda balistik füzelerle saldırı gerçekleştirdiği ve saldırıda 4 sivilin hayatını kaybettiği, 6 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Devrim Muhafızlarının saldırılara gerekçe olarak "İran karşıtı grupların karargahlarını hedef aldığını iddia ettiği" aktarılan açıklamada, "Bu bahane temelsizdir ve reddediyoruz. Maalesef daima asılsız gerekçelerle Erbil'e yönelik saldırılar düzenlendi. Erbil istikrarlı bir yer olarak hiçbir taraf için tehdit kaynağı olmadı." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, saldırıların Irak ve IKBY'nin "egemenliğinin açık bir ihlali" olduğu vurgulanarak, Irak merkezi hükümeti ve uluslararası toplumun "bu suça karşı sessiz kalmamaları" çağrısında bulunuldu.

Erbil'de birçok noktada füze ve insansız hava aracı saldırıları düzenlendiğine ilişkin haberlerin ardından, İran Devrim Muhafızları Ordusu, bölgedeki "İran karşıtı terörist grupların ve casusların karargahlarını balistik füzelerle vurduğunu" açıklamıştı.

İRAN, ERBİL'DE "MOSSAD'IN ANA KARARGAHINI DA BALİSTİK FÜZELERLE VURDUĞUNU" İDDİA ETTİ

İran, bölgedeki terörist grupların ve casusların karargahlarına balistik füzelerle saldırıları kapsamında Irak'ın Erbil kentinde İsrail dış istihbarat teşkilatı Mossad'ın karargahını da balistik füzelerle vurduğunu iddia etti.

İran Devrim Muhafızları Ordusu tarafından yapılan açıklamada, Suriye topraklarındaki terör örgütü DEAŞ'a ait hedeflerin yanı sıra Irak'ın Erbil kentinde İsrail dış istihbarat teşkilatı Mossad'ın karargahının da balistik füzelerle hedef alındığı bildirildi.

İsrail'in, Devrim Muhafızları ve İran destekli milis grupların komutanlarının öldürülmesine karşı düzenlendiği belirtilen saldırılarda, "İran'daki casusluk faaliyetlerinin ve terör eylemlerinin planlanmasının merkezi olan Mossad'ın Erbil'deki ana casusluk karargahlarından birinin imha edildiği" ifade edildi.

ERBİL VALİSİ ÜMİT HOŞNAV: "ERBİL'E KARŞI İNSANLIK DIŞI BİR TERÖR SALDIRISI YAPILDI"

Erbil Valisi Ümit Hoşnav, kentte birçok noktada gerçekleşen ve İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun üstlendiği saldırıların "insanlık dışı terörist" saldırılar olduğunu söyledi.

Vali Hoşnav, saldırı sonrası yerel medyaya yaptığı açıklamada, "Erbil"e karşı insanlık dışı bir terör saldırısı yapıldı." ifadelerini kullandı.

Yerel medyada yer alan haberlerde, saldırılarda kullanılan füzelerin bazılarının sivillerin yaşadığı evlere isabet ettiği, bazılarının da evlerin yakınlarına düştüğü belirtildi.

Saldırılarda bazı evlerde yangın çıktığı belirtilirken, 4 kişinin hayatını kaybettiği ve yarananların da olduğu kaydedildi.

Hayatını kaybedenler arasında saldırı sonrası evinde yangın çıkan iş adamı Peşrev Dizeyi'nin de bulunduğu, eşi ve oğlunun ise yaralandığı belirtildi.

ABD'DEN İRAN'A KINAMA: PERVASIZ VE BELİRSİZ

ABD, İran'ı Irak'ın kuzeyindeki Erbil kenti yakınındaki balistik füze saldırılarından dolayı kınadı ve bunları "pervasız ve belirsiz saldırılar dizisi" olarak nitelendirdi.

İran Devrim Muhafızları, Irak'ın yarı özerk Kürdistan Bölgesi'nde İsrail'in "casus karargahı" olduğunu iddia ettikleri yeri vurduklarını söyledi.

IRAK'TAN BÜYÜKELÇİ ÇIKIŞI
Irak Dışişleri Bakanlığı, İran'ın kuzey Erbil'e yönelik saldırılarına yanıt olarak Tahran büyükelçisini Bağdat'a geri çağırdı. Büyükelçi Naseer Abdul Mohsen'in, "İran'ın Erbil'e yönelik son saldırılarında çok sayıda şehit ve yaralının düşmesine yol açan istişarelerde bulunmak amacıyla" çağrıldığı belirtildi.

HEDEF MOSSAD MIYDI SİVİLLER Mİ?

İran, Irak'a düzenlediği saldırıda Mossad casuslarını hedef aldığını iddia ederken Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Mesrur Barzani ise İran'ı yarı özerk Kürdistan bölgesinin başkentine yönelik füze saldırılarında masum sivilleri öldürmekle suçladı.

Davos'ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nun oturum aralarında konuşan Barzani, İran'ın bölgede bir İsrail casus merkezi bulunduğu yönündeki iddialarının "temelsiz" olduğunu söyledi.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN