Irak'ın yeni cumhurbaşkanı Abdullatif Muhammed Cemal Reşid oldu! Hükümeti kurma görevini Sudani'ye verdi

Irak'ta a Cumhurbaşkanlığı makamına bağımsız olarak adaylığını koyan Abdullatif Muhammed Cemal Reşid seçildi. Reşid, Şii ittifakın Başbakan adayı Muhammed Şiya es-Sudani’yi hükümeti kurmakla görevlendirdi.

Giriş Tarihi 13 Ekim 2022, 19:14 Güncelleme 13 Ekim 2022, 19:19
Irak’ın yeni cumhurbaşkanı Abdullatif Muhammed Cemal Reşid oldu! Hükümeti kurma görevini Sudani’ye verdi

İÇİNDEKİLER

Irak Meclisi'nde yapılan oturumunun ikinci turunda 162 oyla ülkenin yeni Cumhurbaşkanı Reşid oldu.

329 sandalyeli Meclis'teki ikinci tur oturumuna 269 vekil katılarak oy kullandı. Geçerli oyların 162'sini alan Reşid, Meclis'te yemin ederek görevine başladı.

Reşid, ikinci oturumda Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) adayı eski Cumhurbaşkanı Berhem Salih ile yarışıyordu.SUDANİ'Yİ HÜKÜMETİ KURMAKLA GÖREVLENDİRDİ
Irak'ın yeni Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid, Şii ittifakın Başbakan adayı Muhammed Şiya es-Sudani'yi hükümeti kurmakla görevlendirdi.

Irak Meclisinde bugün yapılan oturumun ikinci turunda 162 oyla ülkenin yeni Cumhurbaşkanı olan Reşid, hükümeti kurma görevini Koordinasyon Çerçevesi'nin adayı Sudani'ye verdi.
MUHAMMED ŞİYA ES-SUDANİ KİMDİR?
Sudani, Meysan ilinde kaymakamlık ve valilik görevlerinde bulundu.

1970 doğumlu Sudani, 2003 sonrası farklı dönemlerde Çalışma Bakanlığı yapmış ayrıca Tarım ile Göç ve Göçmenler Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret ile Maliye Bakanlığını da vekaleten yürütmüştü.

Mecliste iki vekili bulunan Furateyn Akımı'nın da lideri olan Sudani'yi eski Başbakan Nuri el-Maliki ile Fetih Koalisyonu lideri ve Haşdi Şabi komutanı Hadi el-Amiri önderliğindeki Şii Koordinasyon Çerçevesi Başbakan adayı göstermişti.ABDULLATİF MUHAMMED CEMAL REŞİD KİMDİR?
KYB üyesi olan 1944 doğumlu Reşid, Irak Su Kaynakları Bakanlığı ve eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin Müsteşarlık görevini yürütmüştü.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN