Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 16.09.2020 07:42
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 16.09.2020 07:42
ABONE OL

ABD ve 'yı 'de masaya oturtmak istiyor!

Sözde ’nin geleceğinin konuşulduğu görüşmelerinde henüz bir sonuç çıkmazken asıl amaç açığa vurdu. Suriye Muhalif ve (SMDK) Türkiye Temsilcisi Dr. ABD ve ’nın kirli planını açıkladı. ’nın Cenevre’de masaya oturtulmak istendiğini söyleyen Nezir Hekim, "Bunu sadece bir ülke yapmıyor. , Rusya ve rejiminin 'nin siyasi kolu olan Suriye Demokratik Güçleri () arasında bir anlaşma olduğunu seziyoruz. Özellikle Kahire'deki temsilciler ile SDG arasındaki ilişkileri yakından takip ediyoruz” dedi.

ABD ve Rusya PKK'yı Cenevre'de masaya oturtmak istiyor!

'nin geleceğinin belirlendiği görüşmelerinde şu ana kadar sonuç çıkmadı. Suriye Anayasa Komitesi'nin Cenevre toplantılarındaki detayları, Suriye Muhalif ve (SMDK) Türkiye Temsilcisi Dr. anlattı.

''PKK TERÖR ÖRGÜTÜ'NÜ CENEVRE'DE MASAYA OTURTMAK İSTİYORLAR''
Son görüşmelerin diğerlerinden farklı geçtiğini vurgulayan Hekim, "Rejimin tavrı değişti. rejime görüşmelerde daha ciddi olması yönünde uyarıda bulundu. Ancak şu ana kadar olumlu bir adım görmedik. Bu konuda başlangıç durumunda olduğumuzu söyleyebiliriz. Görüşmelerin gündemi anayasa olmasına rağmen genel olarak anayasa konuşulmuyor. Anayasaya ilişkin herhangi bir ayrıntıya girilmiyor. Bizim isteğimiz önümüzdeki görüşmelerde bu konunun ciddi şekilde ele alınması" diye konuştu. terör örgütünün Cenevre'de masaya oturtulmak istendiğini söyleyen Hekim, şunları söyledi:

BİRÇOK ÜLKE SDG'Yİ DESTEKLİYOR
Yeni Şafak'ın haberine göre; "Bunu sadece bir ülke yapmıyor. Mısır, Rusya ve Esed rejiminin YPG'nin siyasi kolu olan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) arasında bir anlaşma olduğunu seziyoruz. Özellikle Kahire'deki temsilciler ile SDG arasındaki ilişkileri yakından takip ediyoruz. Aynı şekilde Moskova heyeti ile SDG arasında yakın ilişki olduğu açık şekilde ortada. Mısır, Rusya ve rejim ellerinden geldiğince SDG'yi kolluyor. Şunu çok iyi bilmeliler ki terör örgütleri bizim kırmızı çizgimizdir. Terör örgütünün o masada yer almasına asla izin vermeyiz. Cenevre masasında yer alan gruplarda kimlerin olduğu, kimlerin kimleri temsil ettiğini en ince ayrıntısına kadar inceliyoruz."

SDG'YE ÖZERKLİK VAATLERİ
Terör örgütünün siyasi uzantısı 'ye özerklik ve federasyonluk vaatleri verildiğini anlatan Hekim, "Bu vaatler küçük ülkelerden geliyor. Bu küçük ülkeleri de tetikleyen ABD ve Rusya. Bizim için Suriye toprakları ve halkın bütünlüğü büyük öneme sahip. Özerklik ve federasyon konuları asla kabul edilemez" dedi. Terör örgütü ile hareket eden oluşumlardan söz eden Hekim, "Bu Suriye için tehlike oluşturduğu gibi aynı zamanda Türkiye, ve için de tehlike arz ediyor. Suriye'de başarılı olmaları, bu ülkelerde de başarılı olacakları anlamına geliyor. Bu oluşumlara ilişkin Cenevre'de bir konuşma geçmedi. Ancak bu planların yapıldığını çok iyi biliyoruz. Süreci Türkiye ile birlikte işbirliği içerisinde yürütüyoruz" şeklinde konuştu.