AB Dış Politika ve Güvenlik İşleri Yüksek Temsilcisi Borrel: Türkiye ile iyi komşuluk ilişkileri yürütmek en çok Yunanistan’a fayda sağlar

Avrupa değişen dengelerin okumasını yeniden yaptı ve Türkiye'ye dayatma yapacak gücünün olmadığını anladı. AB Dış Politika ve Güvenlik İşleri Yüksek Temsilcisi Borrel, Türkiye ile iyi ilişkiler inşa etmenin Yunanistan’ın ve AB’nin yararına olduğunu belirterek, "Bu nedenle Türkiye ile irtibata geçerek tekrar güven inşa etmeliyiz." ifadelerini kullandı.

Giriş Tarihi 25 Haziran 2020, 12:40 Güncelleme 25 Haziran 2020, 12:40
AB Dış Politika ve Güvenlik İşleri Yüksek Temsilcisi Borrel: Türkiye ile iyi komşuluk ilişkileri yürütmek en çok Yunanistan’a fayda sağlar

Yunanistan'ı ziyaret eden Avrupa Birliği (AB) Dış Politika ve Güvenlik İşleri Yüksek Temsilcisi Josep Borrel, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile Türk-Yunan sınırı yakınlarındaki Evros bölgesinde incelemelerde bulundu.

"TÜRKİYE İLE İYİ KOMŞU OLMALIYIZ"

Borrel daha sonra düzenledikleri ortak basın toplantısında, Türkiye ile iyi komşuluk ilişkileri yürütmenin en çok Yunanistan'a fayda sağlayacağını ifade ederek, "Türkiye ile iyi ilişkiler olması için hiç kimsenin Yunanistan'dan daha önemli sebepleri yok. Çünkü sonunda iyi komşu olmalıyız." diye konuştu.

"TEKRAR GÜVEN İNŞA ETMELİYİZ"

Türkiye'nin, Ege ve Akdeniz'deki faaliyetleriyle ilgili bilgisi olduğunu ve iki ülkenin ortak ilgi alanları ile ilgili gündem belirlenebileceğini söyleyen Borrel, şunları kaydetti:

"Türkiye ile iyi komşuluk ilişkileri yürütmek en çok Yunanistan'a fayda sağlar. Günün sonunda AB'nin de iyi komşuluk ilişkileri için kurulduğunu düşünürsek, bu hususun ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlarız. Çıkarlarımızı da gözetmeliyiz. Bu nedenle Türkiye ile irtibata geçerek tekrar güven inşa etmeliyiz. İlişkilerimizi geliştirmek ve mevcut sorunlarımızı çözmek, AB, Türkiye ve Yunanistan'ın çıkarına olur."