Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 19.01.2020 07:07
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 19.01.2020 07:15
ABONE OL

'de tüm dengeler değişti! 'nın kararı EastMed projesini çöpe attı!

Akdeniz’de ’yi dışlayan projeler bir bir iflas ediyor. Levant sahasındaki doğalgazı Avrupa’ya ulaştırmak isteyen , ’nın 27 Kasım’da Trablus Hükümeti ile imzaladığı anlaşmanın ardından büyük bir darbe daha yedi. İsrail açıklarından çıkarılacak gazı denizin altından ’a, oradan Girit kanalıyla ve ’ya taşıması öngörülen ‘EastMed’ projesi resmen çöpe gitti. Çünkü İtalya projede artık yok. 7 milyar avro maliyetli EastMed boru hattı için 2 Ocak’ta Atina’da düzenlenen imza törenine katılmayan İtalya, İsrail projesini ‘seçenek dışı’ bıraktı.

Doğu Akdeniz'de tüm dengeler değişti!

SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL
Anadolu Ajansı'na verdiği demeçte Dışişleri Bakanı Luigi , " çıkışlı EastMed önerisinin, maliyet ve inşaat süreci dikkate alındığında diğerlerinin yanında orta ve uzun vadeli bir seçenek olamayacağı açıktır. Aslında, Avrupa kaynaklarının çeşitlendirilmesinde olumlu bir rol oynayabilecek bu altyapının inşaatı için gerekli sermayeyi çekebileceğini ve ekonomik olarak sürdürülebilir olabileceğini kanıtlaması gerektiğine inanıyorum" dedi. 'deki gaz keşiflerinin Avrupa için yeni senaryoları beraberinde getirdiğini kaydeden Di Maio, mevcut kaynakların tüm bölge ülkelerinin işbirliğine ve büyümeye katkı sağlaması gerektiği belirtti.

TEL AVİV UYARILMIŞTI
İtalya merkezli bu mesajın, 'nin son dönemde Doğu Akdeniz'de attığı kararlı adımların ardından gelmesi dikkat çekti. 'da (UMH) ile Dolmabahçe'de imzalanan anlaşmaların ardından , EastMed boru hattına dair 'e net uyarılarda bulunmuş ve işbirliğine açık kapı bırakan şu mesajı göndermişti: "Türkiye'ye ait yasal münhasır ekonomik bölgeden geçecek böyle bir hattın hayata geçirilmesine izin vermemiz asla mümkün değildir. 'i EastMed hakkında bir kez daha düşünmeye davet ediyoruz. Amacımız savaşmak değil. İşbirliği ve müzakere istiyoruz."

İSRAİL GEMİLERİ KOVULDU
Hattın Girit'e ulaşmasına müsaade edilmeyeceğini bildiren Ankara'nın kararlılığı, İtalya'nın projeden çıkmasıyla sonuçlandı. Türkiye bu konudaki net tutumunu Akdeniz'deki donanma unsurlarıyla da tüm taraflara hissettirdi. Dolmabahçe anlaşmasını takip eden günlerde Türk savaş gemileri, Kıbrıs güneyinde sismik faaliyet yürüten 2 İsrail gemisini bölgeden uzaklaştırmıştı. EastMed'i suya düşüren demecinde İtalya Dışişleri Bakanı Di Maio, "Akdeniz'in iki büyük ülkesi olan İtalya ve Türkiye arasındaki ilişkiler, siyasi açıdan ve de özellikle ticari, ekonomik açılardan bakıldığında geleneksel olarak sağlam ve mükemmeldir" ifadesini kullandı.

O BİLDİRİ AŞIRI DENGESİZ
Roma yönetimi, 8 Ocak'ta Kahire'de Fransa, , Yunanistan ve Mısır'ın katıldığı Libya ve Doğu Akdeniz temalı toplantıda sonuç bildirisine de imza atmamış ve Türkiye karşıtı cephe fotoğrafında yer almamıştı. Di Maio bu konuda da şunları söyledi: "İtalya'nın orada olması önemliydi. Oradaki sonuç bildirisi, Türkiye ve Serrac'a (UMH lideri) yönelik aşırı dengesiz olduğu için İtalya bunu imzalamadı. Güç, dengede yatıyor ve biz muhataplarımıza, tüm dış müdahalenin acil olarak durdurulması ve her türlü çabanın Konferansını desteklemeye yönelik olması gerektiğini yineledik."

ÜÇ ÜLKELİ MEKANİZMA
Libya'daki iç savaşa çözüm bulmak amacıyla bugün toplanacak Berlin Konferansı'nın önemine dikkat çeken İtalya Dışişleri Bakanı Di Maio, meşrû Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin Moskova'daki ateşkes metnini imzaladığını hatırlattı. "UMH Başbakanı Fayiz es-Serrac'ın imzasını not ettik. Öte yandan Hafter'in imzalamaması ise Libya denkleminin ne kadar karmaşık olduğunu ortaya koyuyor" diyen Di Maio, Hafter'in Berlin'de çözüme yanaşmasını umduğunu dile getirdi. Libya krizinin İtalya-Türkiye ilişkilerini yoğunlaştırdığını belirten Di Maio, "Türkiye, İtalya ve Avrupa Birliği (AB) için 'daki güvenlik meselelerinde, düzensiz göç akınında, bölgesel politikalarda kilit önemde bir muhataptır. Ankara, coğrafi açıdan bakıldığında bölgenin istikrarı için birincil öneme sahip kilit bir aktördür. Üstlendiği rolün büyük sorumluluklar getirdiğinin Türkiye de farkında" dedi.

Libya konusunda 'Rusya-Türkiye-İtalya' arasında üçlü mekanizma kurulmasını önerdiklerini hatırlatan İtalyan Bakan, şunları söyledi: "Şu anda iki başkente yaptığımız bir teklif sözkonusu. Başlangıçta üst düzey yetkililer, belki bakan yardımcıları düzeyinde toplantılar öngörüyoruz. Tabii ki gelecekte daha yüksek siyasi düzeyde de devam etmeyi düşünmek mümkün olacaktır."

BOŞA KÜREK ÇEKİYORLAR
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter'dan bir mesaj paylaşarak, Yunan-Rum ikilisinin Doğu Akdeniz'de maksimalist iddialarla komşu ülkelerin haklarını gasp ettiğine dikkati çekti. Çavuşoğlu, (ikilinin) bu iddiaları AB'yi de kullanarak meşrulaştırmaya çalışmalarının bölgede barış ve istikrara zarar verdiğine dikkati çekerek, "Yunanistan'ın Hafter'i ülkesine çağırması ve kendi ulusal gündemini ön plana çıkarması Libya'ya barış getirme yönündeki çabaları sabote ediyor. Bu beyhude çabaların bir sonuç vermeyeceğini, boşa kürek çektiklerini Yunan dostlarımıza hatırlatmak isteriz" ifadesini kullandı.