Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 15.01.2020 16:42
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 16.01.2020 00:00
ABONE OL

Son dakika: 'da ofisine baskın: Biri Türk vatandaşı 4 çalışan gözaltında

Son dakika haberi... ofisine baskın düzenleyen Darbeci Sisi’nin polisleri, 1'i Türk vatandaşı, 4 çalışanı gözaltına alarak, bilinmeyen bir yere götürdü. Anadolu Ajansı (AA) Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Yayın Yönetmeni Metin Mutanoğlu, polisinin AA Kahire ofisine baskın düzenleyerek gözaltına aldığı Ajans çalışanlarının Mısır savcılığı tarafından sorgulandığına dair ellerine haber ulaştığını bildirdi.

polisi, (AA) ofisine baskın düzenleyerek, 1'i Türk vatandaşı, 4 çalışanı gözaltına aldı ve bilinmeyen bir yere götürdü.

TSİ 18.00 sularında ofise gelen polis ekipleri, güvenlik kameralarını kapattı ve internet bağlantısını kesti.

Sabah saatlerine kadar ofiste arama yapan güvenlik güçleri, çalışanların pasaport, cep telefonu ve bilgisayarlarına el koyarak, dışarıyla irtibat kurmalarını engelledi.

BASKININ NEDENİ AÇIKLANMADI
AA muhabirinin aktardığına göre, arama yapan ekipler, olayın ardından ofise gelen AA avukatına baskının nedeniyle ilgili bilgi vermeyi reddetti.

Daha sonra polisler, avukatı ofisin dışına çıkararak içerideki aramaya devam etti.

GAZETECİLER, BİLİNMEYEN BİR YERE GÖTÜRÜLDÜ
Ofisteki AA çalışanı Mısırlı bir kadın gazeteciyi, gece yarısı serbest bırakan polis ekipleri,1'i Türk vatandaşı 4 kişiyi ise ofiste sabah saatlerine kadar alıkoydu.

Söz konusu gazeteciler, günün erken saatlerinde polis tarafından bilinmeyen bir yere götürüldü.

AA Kahire Ofisi Mali ve İdari İşler Sorumlusu Hilmi Balcı'nın yanı sıra Mısır vatandaşı Hüseyin el Kabbani, Hüseyin el Abbas ile Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) çalışanı Abdelselam Muhammed gözaltına alınanlar arasında bulunuyor.

Türkiye'nin Kahire Maslahatgüzarı Kemalettin Eruygur, Mısır Dışişleri Bakanlığı nezdinde gerekli girişimlerde bulunarak, konuyu başından bu yana yakından takip ediyor.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı da Mısır'ın Ankara Büyükelçiliği nezdinde gerekli girişimlerde bulundu.

MISIR MAKAMLARI AÇIKLAMA YAPMIYOR
AA ve Türkiye'nin Kahire Büyükelçiliği avukatları, gazetecilerin neden gözaltına alındığı ve nereye götürüldüğüne dair Mısır makamlarından bilgi talep etti. Ancak herhangi bir yanıt alamadılar.

AA GENEL MÜDÜRÜ: ÇALIŞANLAR DERHAL SERBEST BIRAKILMALI
Konuyla ilgili açıklamada bulunan AA Genel Müdürü Şenol Kazancı, Mısır emniyet güçlerinin basına yönelik bu tutumunun kabul edilemez olduğunu belirterek, "Mısır makamları, AA çalışanlarını derhal serbest bırakmalıdır." çağrısında bulundu.

Kazancı, habercilikte küresel bir marka olan AA'nın konuyu yakından takip edeceğini ve çalışanları serbest bırakılana kadar meseleyi uluslararası basının gündeminde tutacağını söyledi.


MISIR'IN ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ MASLAHATGÜZARI, DIŞİŞLERİ'NE ÇAĞRILDI
ANKARA (AA) - Mısır'ın Ankara Büyükelçiliği maslahatgüzarı, AA Kahire ofisi çalışanlarının gözaltına alınmasıyla ilgili Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, AA Kahire ofisi çalışanlarının gözaltına alınmasıyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığına çağrılan Mısır'ın Ankara'daki maslahatgüzarına Türkiye'nin tepkisi iletildi.

Türkiye ile Mısır arasındaki diplomatik ilişkiler, 2013'ten bu yana karşılıklı olarak maslahatgüzar düzeyinde sürdürülüyor.

DIŞİŞLERİ'NDEN ÇOK SERT TEPKİ GELDİ
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Mısır makamlarından AA'nın gözaltına alınan ve biri vatandaşımız olan çalışanlarının derhal serbest bırakılmasını bekliyoruz. Bu pervasız tutumda basın özgürlüğünde hassas görünen Batılı ülkelerin Mısır'daki ihlallere göz yummasının payı bulunmaktadır" ifadeleri kullanıldı.

İşte bakanlıktan yapılan açıklama:
Anadolu Ajansı'nın Kahire Bürosu'na dün akşam Mısır güvenlik güçlerince baskın düzenlenmesi ve büro çalışanlarından bazılarının gerekçe gösterilmeden gözaltına alınması Türk basınına yönelik bir taciz ve yıldırma eylemidir, şiddetle kınıyoruz.

AA'ya yönelik bu şiddet eylemi, Mısır'daki yönetimin sadece basın özgürlüğüne yönelik menfi yaklaşımını değil, demokrasi ve şeffaflık konularındaki vahim durumunu da bir kere daha gözler önüne sermiştir.

Bu pervasız tutumda basın ve ifade özgürlüğü konusunda hassas görünen Batılı ülkelerin bu ülkedeki ihlallere göz yummasının da payı bulunmaktadır.

Mısır makamlarından, Anadolu Ajansı Kahire Bürosu'nun gözaltına alınan ve biri vatandaşımız olan çalışanlarının derhal serbest bırakılmasını bekliyoruz.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN KINAMA
İletişim Başkanı Fahrettin Altun, yaptığı açıklamada, AA Kahire ofisine düzenlenen baskında 1'i Türk vatandaşı 4 çalışanın gözaltına alınarak bilinmeyen bir yere götürülmesine ilişkin değerlendirmede bulundu.

"Mısır makamlarının Türk medyasına yönelik düşmanca uygulamalarını kınıyoruz." ifadesini kullanan Fahrettin Altun, şunları kaydetti:

"Darbeci zihniyetlerin özgür haber alma ve ifade özgürlüğüne karşı nasıl bir korku içerisinde bulunduğunu gösteren bu haksız tutuklamaların bir an önce son bulmasını istiyoruz. Türkiye'nin bölgede artan barışçıl etkinliği ve özellikle son günlerde Doğu Akdeniz ile Libya bağlamında elde ettiği kazanımlara karşılık olarak Mısır'ın darbeci yönetiminin Anadolu Ajansı çalışanlarına yönelik bu düşmanca girişimi, nasıl bir acziyet içerisinde olduklarının da göstergesidir.

Türkiye'nin gerek bölgesinde, gerekse dünyada barış, huzur ve istikrar için her türlü çabanın içerisinde olduğu bugünlerde, Türk basınına yönelik bu haksız tavrın son derece manidar olduğunu düşünüyor ve uluslararası camiayı bu olayı kınamaya çağırıyoruz."

KALIN: ŞİDDETLE KINIYORUZ
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter'daki paylaşımında, "Mısır yönetiminin Anadolu Ajansı Kahire Bürosu'na yaptığı baskın ve çalışanlarının gerekçe gösterilmeksizin gözaltına alınması, hukukun ve insan haklarının aleni ihlalidir. Bu hukuksuzluğu şiddetle kınıyoruz. AA çalışanları derhal serbest bırakılmalıdır." ifadesine yer verdi.

ADALET BAKANI SERT ÇIKTI: KINIYORUM
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Mısır polisinin AA Kahire ofisine düzenlediği baskınla ilgili Twitter hesabından paylaşımda bulundu.

AA'ya geçmiş olsun dileklerini ileten Bakan Gül, "Mısır'da hukuksuz bir şekilde gözaltına alınan Anadolu Ajansı çalışanlarının bir an önce serbest bırakılmasını bekliyor, özgür basına yönelik bu pervasız girişimi kınıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

GENEL MÜDÜR KAZANCI'YA GEÇMİŞ OLSUN MESAJI
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, AA Kahire ofisine düzenlenen baskın dolayısıyla Genel Müdür Şenol Kazancı'ya geçmiş olsun dileklerini iletti.

BAKAN KOCA BİLGİ ALDI
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Mısır polisinin Anadolu Ajansı (AA) Kahire ofisine baskın yaparak 4 çalışanını gözaltına alması nedeniyle AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı'ya geçmiş olsun dileklerini iletti.

Koca, Mısır polisinin, AA Kahire ofisine baskın düzenleyip 1'i Türk vatandaşı, 4 çalışanını gözaltına alması dolayısıyla Kazancı'yı telefonla arayarak bilgi aldı.

Bakan Koca, Şenol Kazancı'ya geçmiş olsun dileklerini iletti.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ZİYA SELÇUK'TAN GEÇMİŞ OLSUN TELEFONU
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Mısır polisinin Anadolu Ajansı (AA) Kahire ofisine baskın yaparak 4 çalışanını gözaltına alması nedeniyle AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı'ya geçmiş olsun dileklerini iletti.

Selçuk, Mısır polisinin, AA Kahire ofisine baskın düzenleyerek 1'i Türk vatandaşı 4 çalışanını gözaltına alması dolayısıyla Kazancı'yı telefonla arayarak bilgi aldı.

Bakan Selçuk, Şenol Kazancı'ya geçmiş olsun dileklerini iletti.

BAKAN KASAPOĞLU'NDAN AA'YA GEÇMİŞ OLSUN TELEFONU
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Mısır polisinin, Anadolu Ajansının (AA) Kahire ofisini basarak 4 çalışanını gözaltına alması nedeniyle, AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı'ya geçmiş olsun dileklerini iletti.

Kasapoğlu, Mısır polisinin, AA Kahire ofisine baskın düzenleyerek, 1'i Türk vatandaşı 4 çalışanını gözaltına alması sebebiyle Kazancı'yı telefonla arayarak bilgi aldı.

Bakan Kasapoğlu, Şenol Kazancı'ya geçmiş olsun dileklerini iletti.


İŞTE AA ÇALIŞANLARI
AA gözaltına alınan çalışanların fotoğraflarını paylaştı.Fotoğrafta gözaltına alınan Türk vatandaşı Hilmi Balcı görülüyor.Fotoğrafta gözaltına alınan Hüseyin el Abbas görülüyor.Fotoğrafta gözaltına alınan Hüseyin el Kabbani görülüyor.

MECLİS BAŞKANI ŞENTOP'TAN GEÇMİŞ OLSUN TELEFONU
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Mısır polisince Anadolu Ajansı (AA), Kahire ofisine düzenlenen baskın dolayısıyla, AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı'ya geçmiş olsun dileklerini iletti.

Şentop, Mısır polisinin AA Kahire ofisine baskın düzenleyerek, 1'i Türk vatandaşı 4 çalışanı gözaltına almasının ardından, Genel Müdür Şenol Kazancı'yı telefonla aradı.

Gelişmeler hakkında bilgi alan Şentop, Kazancı'ya "geçmiş olsun" dileklerini iletti.


BAHÇELİ'DEN MISIR'A TEPKİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Mısır polisinin Anadolu Ajansı (AA) Kahire ofisine baskın yaparak 4 çalışanını gözaltına almasının hiçbir hukuki, vicdani ve insani temelinin olmadığını bildirdi.

Bahçeli, Mısır polisinin AA Kahire ofisine düzenlediği baskın sonrası Twitter hesabından paylaşımda bulundu.

Mısır polisinin 14 Ocak 2020 akşamında AA Kahire ofisine baskın düzenlediğini ve 1'i Türk vatandaşı 4 çalışanın hiçbir gerekçe ileri sürmeden gözaltına aldığını hatırlatan Bahçeli, "Bu mütecaviz ve münasebetsiz davranışın hiçbir hukuki, vicdani ve insani temeli yoktur. Bölgesel iş birliği ve istikrar zemini kurularak huzur ve barış dinamiklerinin tesis edilmeye çalışıldığı böylesi bir dönemde, Anadolu Ajansının Kahire Ofisi'ne yapılan karanlık operasyon basın ve ifade hürriyetine açık saldırı, Türkiye'ye çok net hakaret ve husumettir." ifadelerini kullandı.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, şunları kaydetti:

"Komşu coğrafyalarda kalıcı ateşkes çabalarının ısrarla sürdüğü, Akdeniz'de yükselen tansiyonun sabırla yatıştırılmak istendiği bir süreçte, Libya'da Hafter'in, İdlib'de Esad'ın, Mısır'da Sisi'nin tehlikeli tutumları ve krize oynamaları sorumsuzluktur, şuursuzluktur. Darbeci Sisi yönetiminin gözaltına alınan Ajans çalışanlarını bahanesiz serbest bırakması, ayrıca Türkiye'den özür dilemesi büyük bir mecburiyettir. Bu ayıp ve kabalığı kınıyor, Mısır'ın yanlıştan dönmesini samimiyetle ümit ve temenni ediyorum."

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: GEREKLİ TEMASLARDA BULUNUYORUZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Anadolu Ajansı (AA) Kahire ofisine Mısır polisinin böyle bir baskın yapması kabul edilebilir değil, gerekli temaslarda bulunuyoruz." dedi.

Bakan Çavuşoğlu, CNN Türk canlı yayınında AA Kahire ofisine Mısır güvenlik güçlerince baskın düzenlenmesi ve çalışanlarından bazılarının gözaltına alınmasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Söz konusu olaya ilişkin gelişmeleri yakından takip ettiklerini dile getiren Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"AA Genel Müdürümüz Şenol Kazancı ile daha olayın ilk geliştiği andan itibaren temas halindeyiz. Daha önce de böyle tacizler, yıldırmalar olmuş. Özellikle AA'da çalışan yerli insanlara yönelik olduğunu da görüyoruz. Ama neticede kimin olduğu önemli değil, AA'ya Mısır polisinin böyle bir baskın yapması kabul edilebilir değil. Açıklamamızı da yaptık. Gerek Mısır'ın buradaki misyonu nezdinde gerekse Kahire'deki Büyükelçiliğimiz gerekli temaslarda bulundular. Kötü muamele yok edindiğimiz bilgiye göre ama gözdağı veriyorlar. Özellikle Cumhurbaşkanımızın, Mursi'nin ölümüyle ilgili soruşturma gerektiğini vurgulayınca Mısırlılar agresif olmaya başladı. Son günlerde (Libya'da) ateşkes konusunda Rusya ile katettiğimiz mesafe ya da çabalarımız artınca Mısır'ın biraz daha agresifleşmeye başladığını görüyoruz."

Çavuşoğlu, olayın kabul edilebilir olmadığını yineleyerek, "İnsan hakları, basın özgürlüğü konusunda herkese ders vermeye çalışan Batılıların, kullanabildikleri ülkelerde bu tür şeyler olduğunda hiç sesi çıkmıyor. Türkiye'de böyle bir şey olsaydı bütün dünya ayağa kalkardı. Dünyadan şu ana kadar herhangi bir tepki olduğunu görmedik maalesef ama süreci yakından takip ediyoruz." diye konuştu.

ARKADAŞLARIMIZ SORGULANIYOR
AA Genel Müdür Yardımcısı Metin Mutanoğlu, TRT Haber'de katıldığı canlı yayında, Mısır polisince AA Kahire ofisine düzenlenen baskın ve gözaltına alınan çalışanların durumuna ilişkin bilgi verdi.

Ajans çalışanlarının Mısır polisi tarafından saatlerce alıkonulduktan sonra gözaltına alındığını belirten Mutanoğlu, "Şimdi arkadaşlarımızın Mısır savcılığı tarafından sorgulandığına dair bir haber elimize ulaştı." dedi.

Mısır resmi haber ajansının da Mısır İçişleri Bakanlığından aldığı bilgiyle, Ajans çalışanlarının ve Ajansın genel olarak yalan haber yaptığı, Mısır'ın çıkarları aleyhine çalıştığı, Mısır'ın ulusal güvenliğini tehdit ettiği iddialarıyla gözaltına alındığı yönünde haber yaptığını aktaran Mutanoğlu, şunları söyledi:

"Bize göre ipe sapa gelmez iddialarla arkadaşlarımızı alıkoyduklarını anlıyoruz. Bu yeni bir gelişme. Şu ana kadar doğrusu bizim yaptığımız bütün başvurular, hatta Dışişleri Bakanlığımız tarafından yürütülen çalışmalarda da Mısır makamları bize herhangi bir açıklama yapmamışlardı. Bu yeni gelen açıklamaya göre AA'nın Mısır'ın ulusal çıkarlarına karşı olduğu, Mısır'ın görüntüsünü dışarıda kötü gösterdiği gibi bir iddiayla bir soruşturma yürütüldüğüne dair bir açıklama yaptılar."

Açıklamayı Mısır makamları üzerinden sorguladıklarını ifade eden Mutanoğlu, böyle bir iddiada bulunulmuş olabileceğini söyledi.

Mutanoğlu, "Çünkü susturmak istedikleri bütün medya kuruluşlarına hep aynı şeyi yaptılar bugüne kadar. Birçok yerli ve yabancı medyayı oradan çıkardılar. Bize de aynısını yapıyorlar." diye konuştu.

AA'nın Arap dünyasında çok saygın bir haber ajansı olduğunu vurgulayan Mutanoğlu, "Çünkü AA, tarafsızlığıyla bilinir. Haberlerindeki derinlik de bilinir. Tüm tarafları konuşturmasıyla bilinir. Mısır Cumhurbaşkanlığı da bundan birkaç yıl öncesine kadar AA'nın abonesiydi. Bu önemli bir bilgi. Bizim Mısır'ın çıkarlarıyla herhangi bir ilgimiz yok. Biz basın kuruluşuyuz ancak oradaki olayları elbette ki yansıtmak gibi bir görevimiz var." dedi.

"MISIR YÖNETİMİ HİÇBİR ŞEKİLDE AKREDİTASYONA YANAŞMADI"
Evrak eksikliği konusuna ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Mutanoğlu, Mısır'da darbeyle seçilmiş Cumhurbaşkanının koltuğundan alaşağı edildiğini ve mahkeme salonunda hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Metin Mutanoğlu, "Biz 2013 yılından sonra daha önceden sürekli evraklarımızla başvurup sürekli akredite olan bir kuruluşuz. Ancak darbeden sonra Mısır darbeci yönetimi, oradaki bizim başvurularımızı alıyor ne reddediyor ne de herhangi bir şekilde işleme koyuyor. 'Siz çalışabilirsiniz' deniyor ama bunu resmiyete dökmeden ortada bırakıyor." ifadelerini kullandı.

AA'nın Mısır ofisinin 8 yıldır açık olduğunu, her sene mutat olarak bütün evraklarla başvuruları düzenli şekilde yaptıklarını anlatan Mutanoğlu, daha önce Mısır medyasında çalışanlarla ilgili de başvuruda bulunduklarını kaydetti.

Bunun sadece AA'ya değil, bütün yabancı medyaya karşı uygulandığını aktaran Mutanoğlu, şu bilgileri verdi:

"Mısır yönetimi hiçbir şekilde akreditasyona yanaşmadı. Bu sadece bizimle ilgili değil, bütün yabancı medyaya karşı aynı şeyi uyguladılar. Yani bu aslında devam edegelen herkesin bildiği ancak göz yumulan ve insanların bir şekilde çalışma sağlanır bir formül. Hatta şöyle söyleyelim bundan 2 yıl önce biz Mısır Haber Ajansı ile yaptığımız bir görüşmede kendileriyle çalışmak istediğimizi, kendileriyle Mısır-Türkiye ilişkilerini geliştirilmesi, düzeltilmesi konusunda gayret göstermek gerektiği konusunda görüşmeler yapmıştık.

Onlar da buna çok sıcak bakmışlardı. Ancak bu darbeci yönetim bugün Mısır'daki bütün muhalif basını susturan, Mısır yönetimiyle ilgili en ufak ses çıkaran bütün basını susturan bir yönetim karşımızda. Dolayısıyla bize bu anlamda bir ruhsat vermemiş olmaları bizim çalışmalarımızı engelleyen bir şey değildir. Çünkü biz aynı zamanda Mısır'a vergimizi ödüyoruz. Kurumumuzun vergisini hiç aksatmadan ödüyoruz. Arkadaşlarımızın vergilerini ödüyoruz hiç aksatmadan. Bütün evraklarımızda herhangi bir sorun yok. Ancak dediğim gibi bizde eksiklik asla yok. Her zaman başvuru yapıyoruz. Ancak o günden beri darbeden beri Anadolu Ajansı'na karşı ve diğer bütün yabancı medyaya karşı böyle bir uygulama içerisindeler."