Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 19.08.2019 12:21
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 19.08.2019 12:21
ABONE OL

Başbakanı Mette Frederiksen'den Grönland tartışmasına "absürt" yorumu

Başbakanı Mette Frederiksen, ABD Başkanı 'ın Danimarka'ya bağlı özerk bölge Grönland'ı satın alma fikrini "absürt" olarak nitelendirdi.

Dünyanın gözü oradaydı! Ve konuştu...

Grönland'ı ziyaret eden Frederiksen, adanın Başbakanı Kim Kielsen ile bir araya geldi.

Trump'ın Grönland'ı satın almak istediği yönündeki haberler için "bunun absürt bir tartışma konusu" olduğu değerlendirmesini yapan Frederiksen, adanın satılık olmadığını yineledi.

Frederiksen, "Grönland lı değil. Grönland Grönlandlı. Buna cidden niyet edilmediğini ısrarla ümit ediyorum." ifadesini kullandı.

Trump'ın gelecek ay başında Danimarka'yı ziyaret etmesi planlanıyor.

TRUMP'IN GRÖNLAND'I SATIN ALMAYI DİLE GETİRDİĞİ İDDİASI
gazetesi, Trump'ın toplantılarda, yemeklerde ve sohbetlerde danışmanlarına ABD'nin Grönland'i alıp alamayacağını sorduğunu, Grönland'ın bol kaynaklarının ve jeopolitik öneminin bahsi geçtiğinde ilgiyle dinlediğini yazmıştı. Haberde isminin açıklanmasını istemeyen iki kaynak da Trump'ın danışmanından bu konuyu araştırmasını istediğini aktarmıştı.

ajansının Trump'ın yakın çevresinden olduğunu belirttiği bir kaynağa dayandırdığı haberinde de kaynak, Trump'ın Grönland'i satın alma konusunu müzakere ettiğini ancak bu konuda ciddi olmadığını söylemişti.

Grönland , konuyla ilgili "Grönland, mineraller, saf su ve buz, balık stokları, deniz ürünleri, yenilenebilir enerji gibi değerli kaynaklar açısından zengin ve macera turizmi için yeni bir mecra. İş yapmaya açığız ancak satılık değiliz." açıklamasını yapmıştı.

Eski ABD Başkanı Harry Truman, 1946 yılında Kuzey Kutbu'nda Danimarka'ya bağlı özerk bölge Grönland'i satın almak için Danimarka'ya 100 milyon dolarlık altın teklif etmişti.