Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 30.04.2019 13:44
  • Son Güncelleme: 30.04.2019 22:50

'da Guaido'dan çağrısı

'da ABD destekli muhalif lider canlı yayında çağrısı yaptı. ABD'nin desteği ile Maduro'yu devirmeye çalışan Guaido, başkent Caracas'taki bir askeri üste "bütün askerleri Maduro yönetimini devirmeye" çağırdı.

'da aylardır süren kriz girişimine dönüştü. Venezuela'da kendisini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı , resmi Twitter hesabından darbe girişimini başlattıklarını duyurdu. Başkent Caracas'ta bir grup askerle beraber, halka askeri kuvvetleri destekleme çağrısında bulundu.

Guaido, "Venezuela, siyasi bir çatışmaya gömüldü. Özgürlüğümüzü kurtarmak için birlikte sokağa çıkmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

GENERAL GÖZALTINA ALINDI!
Darbeci askerlerin generali Carlos Armas Lopez'in, Maduro'ya destek veren ordu güçleri tarafından gözaltına alındığı bildirildi.

TUTUKLU BELEDİYE BAŞKANINI SERBEST BIRAKTI
Guaido'nun açıklama yaptığı videoda, 2014'teki hükümet karşıtı gösteriler sırasında halkı şiddete teşvik etmekle suçlanan ve Yüksek Mahkeme tarafından 14 yıl hapse mahkum edilen muhalif lider 'in de yer aldığı görüldü.

HALK DARBEYE KARŞI SOKAKLARA İNDİ

Lopez, Guaido'yu destekleyen bir grup asker tarafından serbest bırakıldığını açıkladı.​ Lopez yaptığı açıklamada "Cumhurbaşkanı Guaido" tarafından serbest bırakıldığını söyledi.

MADURO HÜKÜMETİNDEN İLK AÇIKLAMA
Venezuela hükümeti ise, muhalefetle bağlantılı bir grup askerin darbe girişimi başlattığını ve girişimin bastırılmaya çalışıldığını açıkladı.

TARAFTAR ARASINDA ÇATIŞMA
Öte yandan darbeci Guaido'nun çağrısının ardından Guaido ve Başkan Maduro yanlıları arasında da sıcak çatışmalar yaşandı.

ABD'DEN İLK AÇIKLAMA
Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Başkan Trump'ın konu hakkında bilgilendirildiğini ve Venezuela'daki durumun izlendiği bildirildi.

KÜBA VE BOLİVYA, MADURO HÜKÜMETİNE DESTEK VERDİ
Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel ve Bolivya Devlet Başkanı Eva Morales, Twitter üzerinden yaptıkları açıklamalarda, Maduro hükümetine destek verdiklerini belirtti.

Diaz-Canel, "Ülkeyi şiddet sarmalına sokmayı amaçlayan bu darbe hareketini şiddetle reddediyoruz. Venezuela'nın cadde ve sokaklarında terör yaratmayı amaçlayan silahlı grupların girişimini kınıyoruz. Venezuela halkının yanındayız." ifadelerini kullandı.

Morales de "Venezuela'daki yabancı çıkarlara hizmet eden darbe girişimini kınıyoruz. Kardeş Maduro ve dost Venezuela halkının yanındayız." değerlendirmesinde bulundu.

GUAİDO DARBE ÜSSÜNDEN AYRILDI
Darbe çağrısı yapan ABD destekli muhalif lider Juan Guaido, darbe çağrısını yaptığı askeri üsten ayrıldı.

İşte o görüntüler:kalan karakter 1000

Dulqarnein Dulqarnein

bunlar asker degil hain teröristler sayilabilir su an, ve yine tekrarliyorum BUNLAR bir sehiri bir mahalleyi bile alamazlar yetmez gücleri... amaclari PROVOKASYON ve kaos yaratmak, böylece ISGAL GIRISIMINI MESRULASTIRMAK ISTIYORLAR... Maduro bu durumu kan dökmeden cözmeli cünkü bu bir SINSI TUZAK.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.04.2019 15:26
Dulqarnein Dulqarnein

tavuklar bile anliyorki GUAIDONUN ordusu bir sehiri bile alamaz güc, ile... ASIL amac ic karisik ve kand dökülmesin ve HEDEF bu KAOS BAHANESI ILE bir ISGAL GIRISIMININ mesrulastirmalari, ABD nin ordulari nerede ve ya söyle yaziyim..: PENTAGONUN uzantilari yani Venezuelanin KOMSU ülkelerin ordulari neredeler ne haldeler hazirlikmi yapmislardi? Maduro yönetimi bu tuzaga düsmemeli, kan dökülmemeli.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.04.2019 15:17
latif latif

bu guadio şerefsizinin hemen idam edilmesi gerekir ,vatana ihanetten .

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.04.2019 15:00

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.