Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 15.04.2019 20:33
  • Son Güncelleme: 16.04.2019 02:26

... 'teki dünyaca ünlü 'nde ! Notre Dame Katedrali küle döndü

... ’nın başkenti ’in simgelerinden ’nin çatısında çıktı. Alevler kısa sürede tarihi binayı sararken, 96 metrelik en büyük kule çevredekilerin gözyaşları ve çaresiz bakışları arasında devrildi. 6 saat süren yangın sonrası katedral kullanılamaz hale geldi. Notre Dame Katedrali Sözcüsü Andre Finot, "Her şey yanıyor, 19. yüzyıldan, 13. yüzyıldan kalan her yer yanıyor, hiçbir şey kalmayacak." açıklamasını yaptı. Öte yandan, Fransa İçişlerinden sorumlu Devlet Bakanı Laurent Nunez, yaptığı açıklamada, "Yangının yoğunluğu azaldı. Notre Dame'ın ana yapısı ve özellikle kuzey çan kulesinin kurtarıldığını düşünebilirsiniz." dedi. Nunez, yangının nedeninin henüz bilinmediğini kaydetti.

Tüm dünya dün akşam bir tarihin kül oluşuna canlı yayınlarda şahit oldu.

'nın başkenti 'in simgelerinden 'nde dün yerel saatle 17.50'de (TSİ 18.50) çıktı. Gotik mimarinin klasiklerinden 856 yıllık yapının çatısında başlayan yangın, katedralin 96 metrelik en yüksek kulesinin yıkılmasına ve çatının tamamen çökmesine neden oldu.

Yangının çıkış nedeni tespit edilemezken, yetkililer olayın katedralin duvarlarında görülen çatlaklar nedeniyle Katolik Kilisesi'nin teşvikiyle bu yıl başlatılan 6 milyon Euro'luk 'onarım' çalışmalarıyla bağlantılı olabileceğini ifade etti.

Notre Dame Katedrali Sözcüsü Andre Finot, "Her şey yanıyor, 19. yüzyıldan, 13. yüzyıldan kalan her yer yanıyor, hiçbir şey kalmayacak." açıklamasını yaptı. Paris İtfaiyesi, Notre Dame Katedrali'ndeki yangının söndürülüp söndürülemeyeceğinden emin olamadıklarını duyurdu.

400 İTFAİYECİ SEFERBER
Yangını söndürebilmek için 400'ü aşkın itfaiyeci seferber oldu. Katedralin bulunduğu Seine Nehri'nin ortasındaki Ile de la Site adasındaki bazı binalar tahliye edildi. İtfaiyeciler, alevlere hem içeriden hem de dışarıdan müdahale etti. Notre Dame Katedrali Sözcüsü Andre Finot, itfaiyenin yangını kontrol altına almaya çalıştığı sırada yaptığı açıklamada, "Her şey yanıyor. İskeletten geriye hiçbir şey kalmayacak" dedi. Finot, "Katedralin tüm ahşap iç yapısının yandığını ve muhtemelen tamamen yerle bir olacağını" da sözlerine ekledi.

Fransa İçişlerinden sorumlu Devlet Bakanı Laurent Nunez, yaptığı açıklamada, "Yangının yoğunluğu azaldı. Notre Dame'ın ana yapısı ve özellikle kuzey çan kulesinin kurtarıldığını düşünebilirsiniz." dedi. Nunez, yangının nedeninin henüz bilinmediğini kaydetti.

Fransız İtfaiyesinden yapılan açıklamada da Notre Dame Katedrali'nin ana yapısının "kurtarıldığı ve korunduğu" belirtildi.

Paris Savcılığından yapılan açıklamada ise katedralin, "yangınla istemsiz şekilde yıkılması" gerekçesiyle soruşturma başlatıldığı, soruşturmanın adli polis tarafından yürütüleceği bildirildi.

Olay yerine gelen itfaiye ekipleri, yangını söndürmek için çalışma başlattı. Paris Valiliği, itfaiye ve ambulansların bölgeye rahat giriş çıkış yapabilmesi için Parislileri bölgeye yaklaşmamaları konusunda uyardı.

Her sene 13 milyon turistin ziyaret ettiği katedralin bu hafta sonu kutlanacak paskalya için hazırlandığı belirtildi.

Paris Belediye Başkanı , Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Paris Notre Dame Katedrali'nde korkunç bir yangın söz konusu. Paris itfaiyesi halen yangını söndürme çalışmalarına devam ediyor. Paris Piskoposluğu ile iletişim halindeyiz. Herkesi güvenlik mesafesini korumaya davet ediyorum" dedi.

Öte yandan 850 yıllık katedralin kulesi yıkıldı. Yangının söndürülememesi nedeniyle çevre binaların tahliye edilmesine karar verildi.

TRUMP: İZLEMEK KORKUNÇ
ABD Başkanı Trump da yaptığı açıklamada, "Notre Dame Katedrali'ndeki yangını izlemek çok korkunç" dedi.

MACRON TOPLANTIYI İPTAL ETTİ
Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Sarı Yelekliler ile ilgili konuşmasını iptal etti.Macron'un bölgeye gittiği ifade edildi.

PARİS'İN SİMGELERİNDEN
Fransa'da bulunan dünyaca ünlü Notre Dame Katedrali Meryem Ana'ya ithafen isimlendirilmiştir. Gotik yapı Île de la Cité'in doğu kısmında, Paris'in diğer tüm önemli yapıları gibi Seine Nehri'nin kıyısında bulunur.

Fransız gotik mimarisinin en güzide örneği olarak bilinen Notre Dame, ayrıca ilk gotik katedrallerden biridir ve gotik dönem boyunca inşası sürmüştür.

Heykellerin ve işlemeli camların ortaçağ Roma mimari üslubundan sonra pek görülmemiş bir dünyevilik içermesi, natüralizm akımının eserlerdeki ağır etkisi sebebiyledir.

Turistler açısından popüler bir yer olmasının yanı sıra, halen bir Roma Katolik katedrali olarak kullanılır ve Paris başpiskoposluğuna ev sahipliği yapar.

KATEDRALİN TARİHİ
1160 Piskopos Maurice de Sully (Paris piskoposu) orijinal katedralin yıkım emrini verir.

1163 Temel taşı koyulur - yapım başlar.

1182 Apsis (Apse) ve koro bölümü tamamlanır.

1196 Nave (bir kilisenin orta bölümü) tamamlanır. Piskopos de Sully ölür.

1200 Batı Façade'de çalışma başlar.

1225 Batı Façade tamamlanır.

1250 Batı kuleleri ve Kuzey gül pencere tamamlanır.

1250–1345 Geri kalan kısımlar tamamlanır.

kalan karakter 1000

Selim 1453 Selim 1453

Emperyalist Fransa da,siyonist,satan,masonic pagan tapınağına ,bir el ile tapınağın göbeğine bomba atıldı,ABD de ikiz külle saldırısı ile suçlu Müslümanlar olmuştu,Yeni Dünya Düzeni kurulmasında bombayı patlattılar.Katolik,Protestan savası mı,Anglo-Sakson savası mı,suclu aranıyordur simdiden,yine bir oyun,savas hazırlıkları

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 15.04.2019 22:42

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.