Bugünkü
Takvim

'dan skandal karar! Camileri kapatıyorlar

Hükümet, ülkede biri Türklere ait 7 caminin faaliyetlerinin durdurulmasına ve yurt dışından finanse edilen çok sayıda imamın sınır dışı edilmesine karar verdi - Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı ATİB’de görevli 2 imamın oturumları iptal edilirken, çok sayıda imama yönelik sınır dışı süreci başlatıldı

  • Dünya
  • 08.06.2018 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 08.06.2018 11:30
ABONE OL
Avusturya'dan skandal karar! Camileri kapatıyorlar

Başbakanı , "Siyasal İslam'la mücadele kapsamında" ülkede faaliyette bulunan 7 caminin kapatılması ve yurt dışından finanse edilen çok sayıda imamın sınır dışı edilmesi yönünde karar aldıklarını duyurdu.

Başbakan Kurz, aşırı sağcı parti lideri ve Başbakan Yardımcısı Heinz-Christian Strache, Avrupa Birliği (AB) Bakanı Gernot Blümel ve İçişleri Bakanı Herbert Kickl ile düzenlediği basın toplantısında, "Siyasal İslam ile mücadele kapsamında" alınan kararları açıkladı.

Başbakan Kurz, Kültür Dairesi ve İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen kimi cami ve derneklere yönelik soruşturmanın sonuçlandığını, bu kapsamda 7 caminin faaliyetlerinin yasaklandığını, aynı zamanda çok sayıda imamın yurt dışından finanse edildikleri gerekçesiyle sınır dışı edileceğini söyledi.

Kültür Dairesinin bağlı olduğu AB Bakanı Blümel ise faaliyetleri sonlandırılma kararı alınan camilerden 6'sının selefi dünya görüşüne sahip Arap Kültür Derneğine ait olduğunu, bu camilerde aşırıcı düşüncelerin yayıldığını ileri sürerek, kapatma kararı aldıklarını kaydetti.

Blümel ayrıca Türklere ait bir caminin Türk milliyetçiliğini yaydığı, caminin ülkede Müslümanları resmen temsil eden Avusturya İslam Cemaatinden izinsiz olarak faaliyet göstermesi nedeniyle kapatıldığını savundu.

İçişleri Bakanı Herber Kickl de 2015'te çıkartılan "İslam Yasası"nın Avusturya'da görev yapan imamların yurt dışından maaş almalarını yasakladığını, yurt dışından imamlara yönelik finansmanın yasa dışı olduğunu, bu durumun göçmen yasasıyla uyuşmadığını belirterek, yurt dışından maaş alan imamların oturum izinlerinin iptal edileceğini, oturum vizesini uzatmak için başvuruda bulunmuş kişilerin başvurularının reddedileceğini söyledi.

Kickl, Avusturya Türk İslam Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Birliği (ATİB) bünyesinde görev yapan yaklaşık 60 imamın yurt dışından finanse edildikleri gerekçesiyle oturum izinlerinin iptal edilmesi için sürecin başlatıldığını aktardı.

Oturum izinlerini uzatma başvurusunda bulunmuş 11 imamın 2'sinin vizelerinin iptal edildiğini belirten Kickl, geri kalan 9 imama ilişkin sürecin sürdüğünü söyledi.

kalan karakter 1000

kamikaze kamikaze

bunlar ab taktigi kücük ülkelerde denerler sonrasi almanyada uygulamaya baslarlar nabiz ölcüyorlar eger ciddi tepki yoksa devami gelir bulgar zulmü durduk yerde olmadi

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 08.06.2018 12:53
kamikaze kamikaze

bunlar ab taktigi kücük ülkelerde denerler sonrasi almanyada uygulamaya baslarlar nabiz ölcüyorlar eger ciddi tepki yoksa devami gelir bulgar zulmü durduk yerde olmadi

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 08.06.2018 12:53
musa musa

bakin ey ümeti muhammed avrupa camilerinizi kapatiyor dininizlealay ediyor sahte demokrasisi olan avrupa sözüm ona din özgürlügü falan filan avrupadayok gelinbirlesin ey ümet birakin artik bir birinizle ugrasmayi bir olun 3 .viyana kusatmasini yapin

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 08.06.2018 12:11
vefa vefa

Ayasofyo ibadete açılmalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 08.06.2018 11:58
erdal erdal

türkiyedeki avusturya diplomatını sınır dışı edelim.. avusturyadaki buyuk elçimizi geri çekelim..

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 08.06.2018 11:46

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.