• Dünya
  • 06.12.2017 21:08
  • Son Güncelleme: 06.12.2017 - 21:08

skandal kararını resmen açıkladı

ABD Başkanı kararını açıkladı. Trump "Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı aldık. Dışişleri Bakanlığına, Tel Aviv'deki büyükelçiliğimizin Kudüs'e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatını verdim" dedi...

Trump skandal Kudüs kararını resmen açıkladı

Trump'ın Kudüs konusunda açıklamaları şu şekilde:

Bir takım vaatler vermiştim. Sorunlarımızı başarısız olmuş taktiklerle değiştiremeyiz. Bütün zorluklar yeni bir yaklaşım gerektirir. Bugün yeni bir yaklaşımı belirliyoruz.

1995'te Kongre Elçilik tasarısını kabul etti ve elçiliği Kudüs'e taşıma tavsiyesinde bulundu. Bu yasa, her iki partinin de verdiği oylarla kongreden geçti, Senato'dan geçti. Ancak 20 yıl boyunca bütün eski Amerikan başkanları bu yasayı uygulamaya koymamayı tercih etti.

Ya da Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımamayı tercih etti ve başkanlar bu yasayı uygulamayı koymadılar ve bunun barış davasına katkıda bulunduğu gerekçesiyle yaptılar.

Bazıları cesaret edemedi bazıları da böyle muhakeme ettiler ve 20 yıl boyunca bu yapıldı. 20 yıl sonra İsrail - Filistin arasında kalıcı bir barışa ulaşmış değiliz. Aynı uygulamayla farklı bir sonuca erişeceğimiz şüpheli.

Artık resmi olarak Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanınmasına karar verdim. Benden öncekiler de kampanya için bu vaatlerde bulundular ama yerine getiremediler. İsrail - Filistin arasındaki barış çabalarına katkısı olacağını düşünüyorum bu kararın.

"KUDÜS'Ü İSRAİL'İN BAŞKENTİ OLARAK TANIDIK"
İsrail egemen bir devlettir ve her egemen devlet gibi kendi başkentini belirleme hakkına sahiptir. Bu hakikati ortaya koymak kalıcı barışa giden yoldur. Yahudi halkının başkenti eski zamanlarda kuruldu, bugün Kudüs modern İsrail'in kurumlarına ev sahipliği yapıyor. Kudüs Başbakanlık ofisi ve Cumhurbaşkanlığı ofisi ve birçok hükümet ve bakanlık binalarına ev sahipliği yapıyor. Amerikan başkanları, üst düzey askeri yetkililer İsraillilerle görüşmelerini Kudüs'te gerçekleştirdiler.

Kudüs sadece 3 büyük dinin merkezi değil ayrıca en başarılı demokrasilerden birinin merkezi.Kudüs bugün Yahudilerin ibadet ettiği, Hristiyanların yürüyebildiği ve Müslümanların El Aksa'da ibadet edebildiği yer olarak devam etmeli ancak yıllar boyunca ABD'yi temsil eden başkanlar Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımayı reddettiler.

Aslında İsrail'in herhangi bir başkenti olup olmadığı konusunda bile net bir şey söylemediler. Bugün realitenin tanınmasından başka yapılacak hiçbir şey yok.İşte bu yüzden Kudüs Elçilik Yasası uyarınca Dışişleri Bakanlığı'na da talimat veriyorum, Amerikan Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınması için talimat veriyorum. Elçiliğimiz tamamlandığında barışa dair bir anıt olacak.

Bu karar bizim ABD olarak bölgede kalıcı barış anlaşmasına yönelik taahhütümüzü bozmuyor. Tartışmalı sınırlar konusunda nihai bir şey söylemiyoruz. ABD iki taraf arasında, iki tarafın da kabul edeceği bir barış anlaşması konusunda taahhütlerini sürdürecektir.

kalan karakter 1000

Kira Kira

Bu isler öyle ben baskent yaptım demekle olsaydı oho su anda dünya amerikalasşmıştı bu mal trump bunu gayet iyi biliyor,bunların bütün dertleri artık kendilerin hükmünün saygınlıgını gittigini görüyorlar,bütün bunlar bunu icin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 07.12.2017 19:37
tevfik, tevfik,

NOSRADAMUS TRUMP İÇİN ,TİLKİ GİBİ SONRASINDADA CANAVARA DÖNÜŞECEĞİNİ YAZMIŞ ,ALLAH SONUMUZU HAYIRLI ETSİN ,ZALİMLERİ CEZALANDIRSIN ,AMİN,

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 07.12.2017 11:39
ihsan ihsan

seninde dönme musaevi olduğunu tanıyoruz kudüş Osmanlı toprağıdır mirasçıları Filistinlilerdir senin ve ısrailin hiç hakkı yok uluslararası hukuk bm kararları açık

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 07.12.2017 09:29
Ali SÜMEN Ali SÜMEN

Türk Devletini yönetenler İslam ülkelerine ve Türk Devletine yöneltilmiş Hristiyan tehditlerini bertaraf etmesi için gereken konjoktör bence oluşmuş durumda. Türkiye ve İslam Devletlerini kendi yanında toplayarak Hristiyan ülkeleri arasında sağlıklı ve sağlam bir işbirliği kurabilir. Bence bu fikir üzerinde analizler yapılmalı. Hristiyan Devletlerin karar alıcı ileri gelen düşünürlerine bu fikir ilham edilmeli. Dünya barışına katkı sağlanabilir. Böylece zayıf olan İslam ülkeleri güçlenmek için zaman kazanabilir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 07.12.2017 08:56
Ali SÜMEN Ali SÜMEN

ABD(USA) Başkanı Donald TRUMP bence ABD(USA) Devletinin ve İsrail Devletinin yıkılışının başlangıcını resmen ilan etmiş oldu. Bu ilan dünyanın geri kalanını kendilerine karşı birleştirmiş oldu. Bu ilanın içinde hayır (iyilik) kısmı bence budur. İyiler kötülere karşı birleşecektir. Hatta; İslam ile Hristiyanlığı bugüne kadar savaştıranlar, bundan sonra işbirliğine vesile olacaktır inşallah.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 07.12.2017 08:44

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

60 SANİYEDE SON 24 SAAT