Bugünkü
Takvim

'ye 48 saatlik süre!

Merkezi Yönetim ile Kürt Bölgesel Yönetimi arasında Kerkük ile ilgili yaşanan gerginlik devam ederken, Irak ordusu ile Haşdi Şabi birliklerinin Kerkük etrafındaki konuşlanması sürüyor. Süleymaniye'de ise Bağdat yönetimi ile KYB yetkilileri arasındaki pazarlıklar gerginliği daha da arttırdı. 6 şart öne süren Irak merkezi yönetimi, KYB'ye 48 saat süre verdi.

  • Dünya
  • 13.10.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 14.10.2017 00:20
ABONE OL
Barzani'ye 48 saatlik süre!
Cumhurbaşkanı Fuat Masum, Süleymaniye'de KYB yetkilileri ile bir araya gelerek Başbakan Haydar İbadi ile Haşdi Şabi birliklerinin taleplerini iletti. 6 şart için 48 saatlik süre verildi. Kerkük içerisinde ve etrafındaki Peşmerge güçleri, Türkmen Haşdi Şabi birlikleri ve Irak Ordusu güçleri ise eller tetikte hazır bekliyor.

MERKEZİ YÖNETİMİN KYB'YE SUNDUĞU 6 MADDE
Bağdat hükümetinin KYB'den talep ettiği 6 madde ise şöyle:
* Kerkük Havaalanını Irak ordusuna teslim edilecek
* K1 Keyvan askeri karargahını Irak ordusuna derhal verilecek
* Tüm Petrol kuyularını,yataklarını ve şirketlerin kontrolü Irak ordusuna geçecek.
* Kerkük valisi Necmettin Kerim görevden alınacak
* Peşmerge'ye teslim olan DAEŞ militanlarını Irak ordusuna teslim edilecek
* Peşmerge'nin ve Kürt yönetiminin kontrolünde olan Kerkük'ün tüm bölgeleri ile DAEŞ'ten geri alınan bölgeleride derhal Irak ordusuna teslim edilecek.İTC LİDERİ ERŞAD SALİHİ, KERKÜK'TE GÖVDE GÖSTERİSİ YAPTI
Bu arada İTC Lideri Erşad Salihi, Bağdat'tan Kerkük'e giderek ağır silahlı korumaları ile birlikte halk içerisine girip gövde gösterisi yaptı. Sıkı güvenlik önlemleri altında vatandaşlar ile bir araya gelen Salihi, Türkmen halkına yaptığı konuşmalarla moral verdi. Salihi, Kerkük'ün Peşmerge'ye teslim edilmesinin söz konusu olmadığı yönünde ifadeleri tekrarladı.

İTC Merkez binasında da çalışma arkadaşları ile bir araya gelen Salihi, bölge ve geleceği ile ilgili toplantı düzenledi. Erşad Salihi toplantıya başkanlık yaparken, Haşdi Şabi Türkmen birlikleri de toplantının yapıldığı binanın güvenliğini sağladı.

İTC Başkanı Salihi'nin Kerkük'te bulunduğu süre içerisinde ise Tuzhurmatı ve Beşir bölgesinde bulunan Türkmen Şabi Birlikleri de eller tetikte, hazır bekledi. Olası saldırı veya suikast girişimine karşı her türlü önlem alındı.

BAŞBAKAN YILDIRIM İÇİN SIKI GÜVENLİK ÖNLEMİ
Başbakan Binali Yıldırım'ın pazar günü bir günlüğüne düzenleyeceği ziyaret öncesi, Irak Ordusu ve Haşdi Şabi birliklerinin yanı sıra istihbarat birimlerinin kentte sıkı güvenlik önlemi aldığı görüldü. Olası terör saldırılarına karşı polis köpekleri ile aramalar yapıldı, caddelerde hiçbir aracın uzun süre park etmesine izin verilmiyor.

DAEŞ'in olası saldırı ihtimaline karşın da kentte operasyonlar düzenleniyor. Başkentteki tüm önemli otellerin giriş çıkışları özel komando birlikleri tarafından kontrol altına tutuluyor. Yine otellere giriş yapanların üst araması yapılıyor. Araçlar, eğitimli köpeklerle didik didik aranıyor.
Cuma günü kentteki tüm camilere namaz kılmaya gelenler, güvenlik güçleri tarafından arandıktan sonra camiye alındı. Diğer günlerde de önemli camilerde aynı uygulama sürüyor.

Türkiye'de de çok iyi bilinen Abdulkadir Geylani türbesinin bulunduğu camiye de girişler ağır makinalı silahlara sahip askerler tarafından kontrol altınta tutuluyor. Cami ve türbeye telefonla girilmesine izin verilmiyor. Telefonlar ziyaret sonrası sahiplerine yeniden iade ediliyor.

kalan karakter 1000

İRFAN İRFAN

NET BİR ŞEKİLDE GÖRÜNÜYORKİ IRAK İKİYÜZLÜLÜĞÜ OYNUYOR. DAEŞ Lİ NEDEN TUTUKLU NEDEN YOK EDİLMİYOR.? ÇÜNKÜ ABD YE VERİLMİŞ SÖZLERİ VAR ONLARIN YENİDEN TOPARLADIKLARI YPG İLE MELEZLEŞTİRDİKLERİ TERÖRİSTLERE KATACAKLAR

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.10.2017 13:55
ihsan ihsan

bitti o kadar ya uyarsın yada ırak işini bitirir

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.10.2017 10:06
Dulqarnein Dulqarnein

bence Kerküke sadece Türkler hakim olmali ve sadece biz girmeliyiz, yoksa bölge cehennem haline döner... yani ... bundan daha büyük bir cehennem.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.10.2017 06:24

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.