Bugünkü
Takvim

Kutup ayıları kırmızı listede

Kutup ayıları kırmızı listede
Dünya genelinde sayıları 22 bin ile 31 bin arası kaldığı tahmin edilen kutup ayıları, İsviçre merkezli 'Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği'nin (IUCN) ünlü 'Kırmızı Listesi'nde tehlike altındaki türler listesine alındı. Yetkililer, kutup ayıların küresel ısınmaya bağlı olarak 2050'ye kadar 3'te 1 oranında azalacağını söyledi. Norveç Kutup Araştırmaları Enstitüsü'den Magnus Andersen, kuzeydeki kutup ayılarının daha az kırılgan durumda olduğunu belirtti. Andersen bunun nedeni olarak ise ince ve kırık buz tabakalarının balık sayısı ve fok balığı nüfusunu artırarak denizde daha büyük bir biyokütle yaratılmasını gösterdi ve 'kırmızı liste' için geç kalındığını söyledi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.