Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 18.09.2019 Gazete
ABONE OL

Avrupa'da yılın doktoru ödülünü kazanan başarısını annesine adadı

, Avrupa’da yılın doktoru ödülünü kazandı. Türk kadının gücünü dünyaya kanıtladı. Başarısını annesi Zeynep’e adadı: O benim kahramanım.

Yüreğine sağlık
Kalp Cerrahı Dilek Gürsoy, 36 yaşında yaptığı yapay kalp nakliyle tıp tarihine geçti. Bu ameliyatı yapan ilk kadın cerrah olarak tüm dünyanın ilgisini çekti. Alman Tıp Ödülü'nü kazanan 43 yaşındaki Gürsoy, başarısındaki en büyük payın annesi olduğunu söyledi. "'nın Neuss şehrinde dünyaya geldim. 2 ağabeyim var. İşçi bir ailenin çocuğuyum. Bu günlere gelmemde annem en büyük destekçim oldu. 32 yıl önce babamı kaybettikten sonra o çalıştı, biz üç kardeş okuduk. 47 yıl fabrikalarda hayatlarımızı kazanmaya çalıştı. Benim kahramanım annemdir" dedi.

ÜLKEME DÖNMEK İSTERİM
"Ben kendini ispatlamış, işçi bir anne ve babanı alın teriyle bugüne gelmiş bir Türk kadınıyım. Annem okuma yazması olmadan, burada dil bilmeden çalışıp, bizi büyüttü. Bu kadar cesur ve azimli bir kadının kızı korkak olabilir mi?" diyerek duygularını dile getirdi. Yapay kalbin önemine dikkat çeken Gürsoy, şöyle devam etti: "Hedefim merkezi kurup, insanlığa kalp olmak, hayatlar kurtarmak. Yapay kalp çok önemli. Kalp noktasında isterse her zaman varım, ülkem için bir şeyler yapmak isterim."Almanya'da işçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Dilek Gürsoy, azmetti. Gerçekleştirdiği yapay kalp nakliyle tıp literatürüne girdi.

TÜLAY CANBOLAT