;

Kilo problemi sinyali

bezi hastalığının belirtilerini dikkate alın! Bunların başında kilo problemi geliyor. “Su içsem yarıyor” diyorsanız bir doktora başvurun...

Kilo problemi tiroid sinyali
Tiroid bezi insan vücudunda çok önemli rol oynar, bedendeki aktiviteleri kontrol eder ve hormonların yapımını sağlar. Birçok hastalığı vardır. Bunlardan 2 tanesi çok yaygındır; hipertiroidizm (fazla tiroid hormonu üretilmesi) ve hipotiroidizm (daha az tiroid hormonu üretilmesi). Bazı insanlar tiroid problemlerine daha yatkındır. Hem genetik hem de çevresel faktörler etkilidir. İşte tiroid bozukluğunun en önemli belirtileri...

PSİKOLOJİYİ ETKİLİYOR
Her zamankinden daha depresif ve daha üzgün hissediyorsunuz. Nedeni; beyninizdeki serotonin hormonu seviyenizi etkileyen tiroid hormonunun çok az olmasındır. Bunu ayrıca konsantrasyonunuzun düşük ve hafızanın zayıf ya da zihninizin bulanık olması olarak da tanımlayabilirsiniz. Aynı zamanda çok fazla tiroid hormonu konsantre olmayı zorlaştırır.

BAĞIRSAK PROBLEMLERİ
Çok ciddi ya da çok uzun süren kabızlığınız var. Bu, bağırsak hareketliliğinin azalmasına neden olan hormon seviyelerinin değişikliği yüzünden en yaygın semptomdur. Diyare ya da huzursuz bağırsak sendromu olabilirsiniz.

KOL VE BACAKLARDA KARINCALANMA
Uzuvlarınızda birden uyuşma, karıncalanma hissediyorsunuz. Bu durum, tiroid hormonunun çok az üretilerek beyne, omuriliğe sinyal gönderilen sinyallerle bütün vücudunuzun etkilenmesi yüzündendir. Ayrıca kollarınızda ve bacaklarınızda genel kas ya da eklem katılığı, ağrı ve zayıflık hissedebilirsiniz. Ellerinizle bir şeyler taşırken ya da merdiven çıkarken zorluk yaşayabilirsiniz.

CİNSEL İSTEKSİZLİK
Adetiniz ağrılı, daha sık ve daha uzun sürebilir. Ayrıca kısırlık, libido problemleri, hormon değişikleri olabilir.

SAÇINIZ DÖKÜLEBİLİR
Saçınız kuru ve cansız olabilir ve kolay dökülebilir. Bu durum çok az salgılanan tiroid hormonunun saç büyüme döngüsünü azaltmasındandır. Aynı zamanda beklenmedik saç kayıpları ya da kirpik ve kaş kayıpları da yaşayabilirsiniz. Tırnaklarınız kolayca kırılır.

YÜKSEK TANSİYON KOLESTEROL
Aeviyeniz yüksek olabilir, özellikle diyet, egzersiz ve ilaca rağmen. Küçük normalken, büyük tansiyonunuz yüksek çıkar.
Etiketler:
  • 11 Eylül 2017, Pazartesi

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.