Bugünkü
Takvim

kovalayın i

Koyu yeşil yapraklı sebzeler kalın bağırsak; domates, nar ve meme; havuç cilt; karnabahar ve kabak çekirdeği ise prostat inden koruyor...

ABONE OL
Ispanak brokoli kovalayın kanseri
Son yıllarda çığ gibi artan vakaları herkesi korkutuyor. Kanserle nasıl mücadele edileceğini bilmek, korunmayı öğrenmek, bu amansız hastalığa karşı zafer kazandırıyor. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü Dr. Özgür Şamilgil, kalın bağırsak (kolon) kanserinin akciğer kanserinden sonra en sık rastlanan ikinci kanser türü olduğunu belirterek, "Kolon kanserinin oluşumunda yaklaşık yüzde 70 yanlış beslenme rol oynuyor. Dolayısıyla bu kanseri engellemek mümkün" diyor. Organik beslenmenin sağlık için, özellikle de kansere karşı büyük önem taşıdığını belirten Dr. Şamilgil, amansız hastalıktan korunmak isteyenlere doğal reçete veriyor...

MEVSİMİNDE TÜKETİN
Kalın bağırsak kanseri:
, pazı gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler kalın barsak kanserine karşı koruyor. Ayrıca, kalp krizi ve felç riskini azaltıyor.
Meme kanseri:
Bu kanser türüne karşı, nar, havuç, domates (veya yaz salçası), , karnabahar, kırmızı ve beyaz lahana, turunçgiller ve semizotu öneriliyor.
Prostat kanseri:
Kabak çekirdeği, brokoli, lahana, karnabahar, balık, domates (yaz salçası) tüketimi, prostat kanserine karşı koruyucu etki gösteriyor.
Soya
ve keten tohumu ölçüyü kaçırmamak kaydıyla kullanıldığında menapozdaki ateş basmalarına iyi geliyor, kemik erimesini yavaşlatıyor meme kistlerine karşı koruyor.
Güçlü bağışıklık:
Mevsiminde posasıyla tüketilmek şartıyla koyu kırmızı gıdalar, ahududu, çilek, yaban mersini, böğürtlen, karadut, şalgam, mantar, bölgenizde üretilen bal, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, romatizmal hastalıklara karşı da
koruyor.
Cilt kanseri:
Havuç aynı zamanda kalın bağırsak, böbrek, cilt kanseri ve lenfomaya
karşı koruma sağlıyor.

BALIK AMA HANGİSİ?
Açık denizlerde, soğuk suda yaşayan Omega-3'ten zengin (organik) balık tüketimi, kalpdamar hastalıkları, romatizma, allerji ve kansere karşı koruyucu etki gösteriyor. Ağır metal içerikleri yüzünden kıyılara yakın iç deniz balıklarından, büyük (yaşlı) balıklardan ve dip balıklarından kaçınmak
gerekiyor.

ALBENİSİNE KAPILMAYIN
Kanser ve müzmin birçok hastalıktan korunmak için organik ürün tüketilmesini öneren Dr. Özgür Şamilgil, "Her organik gıda, gerçekte organik olmuyor" uyarısında bulunuyor. Dr. Şamilgil, "Kokusu, rengi, lezzeti kimyasal yapay katkılarla çekici hale getirilmiş, saf şekerli, unlu, bayatlanması engellenmiş ambalajlı gıda tüketiminden uzak durmak gerekir" diyor.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.