Bugünkü
Takvim

te e dikkat!

Hamilelikte varise dikkat!
, araştırmalara göre her beş kişiden birinde görülen, yaygın bir hastalık olarak dikkat çekiyor. Erkeklere oranla kadınlarda dört kat daha fazla karşılaşılan variste genetik olanlara daha sık rastlanıyor. Gebelikte daha da artabilen varis rahatsızlığına karşı Emsey Hospital'dan Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Güler şu bilgileri veriyor: abilir?
Egzersiz yapılmalıdır. Uzun süre hareketsiz ayakta kalmak veya oturmak varis oluşumunun en önemli nedenlerinden biridir. Yürüyüş, bisiklete binmek ve yüzmek gibi sporlar tavsiye edilen aktivitelerdir.
Fazla kilolardan kurtulmak gerekir. Beslenmeye dikkat edilmeli, lifli besinler tüketilmeli ve tuz kesilmelidir. Tuz vücutta ödemi artırır.
Çok sıcak suyla banyo yapılmamalıdır, direkt güneşe maruz kalınmamalıdır.
Sigara bırakılmalıdır. Sigaranın oluşturduğu serbest radikaller damar duvarına hasar vererek, varis oluşumuna neden olmaktadır.
Bol su tüketilmelidir.
Yüksek topuklu ayakkabı giyilmemelidir.
Akşamları soğuk suyla duş almak faydalıdır.
Ayaklar yukarı kaldırılarak dinlendirilmeli.
Bel ve kasık çevresini sıkan giysilerden kaçınılmalıdır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.