Bugünkü
Takvim

un ilacı

ABONE OL
Gutun ilacı acıgünek
Kalsiyum ve diğer mineraller açısından zengin bir besin olan , A ve C vitamini içerir. Göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser. İdrar söktürür. Safra salgılarını artırır. Mesane ve kalınbağırsak iltihaplarını giderir. Sarılıkta ve gut hastalığında faydalıdır.

Kabızlığa gövem eriği

Gövem eriğinin kökü, kabukları ve meyveleri kullanılır. Meyvelerinden şurup elde edilir. Kabızlık çekenler bu şuruptan günde 1-2 yemek kaşığı almalıdırlar. 1 bardak suya bir tutam gövem eriği konup haşlanır ve balla tatlandırılıp gargara yapılırsa, boğaz ağrılarına iyi gelir.

Mideyi rahatlatır

Yarpuz otu mideyi kuvvetlendirici ve nefes darlığını giderici etkilere sahiptir. Vücudu rahatlatır ve ferahlık verir. Mide bulantısını giderir. Balgam söktürür. Adet görmeyi kolaylaştırır, fakat hamilelerde düşüğe sebep olabileceği için gebelikte kullanılmamalıdır.

Karaciğere kuş üzümü

Kuş üzümü iştah açar ve hazmı kolaylaştırır. İdrar söktürür. Böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Sindirim sistemindeki iltihaplarda faydalıdır. Karaciğer şişkinliğini ve sarılığı giderir. Romatizma şikayetlerini azaltır. Karında toplanan fazla suyu boşaltır.

Nevruzotu kanı temizler

Eski bir şifalı bitki olan nevruzotu balgam söktürür. Kanı temizler ve kalbi güçlendirir. Bağırsak gazını söktürür ve sancılarını giderir. Zehirli hayvan sokmalarında da faydalıdır. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Ülsere karşı da faydalıdır. Ödemleri giderici etkilere sahiptir.

Diken üzümü iştah açar

Diken üzümünün olgun meyveleri ile kurutulmuş kökü kullanılır. Meyveleri hoşaf ve reçel yapımında da tüketilir. Ekşimsi değişik tadıyla iştah açıcı ve kuvvet vericidir. Ateş düşürücü damar daraltıcıdır. Yüksek dozlarda müshil etkisi gösterir.

Sakinleştirici akdiken

Akdiken orman gibi ağaçlık alanların kenarlarında ve nemli yerlerde yetişen bodur bir bitkidir. Meyvesi acıdır. Etkili bir müshil olan akdiken idrar söktürür. Kabızlığı giderir. 15-20 tane meyve şiddetli ishale neden olabilir. Derideki kaşıntıları kesmeye yardımcı olur. Sinirleri yatıştırır ve uykusuzluğa iyi gelir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.