Bugünkü
Takvim

Çuha sinirleri alır

ABONE OL
Çuha sinirleri alır
nin kökleri ve çiçekleri kurutulduktan sonra suda kaynatılarak kullanılabileceği gibi taze yaprakları da tüketilir. Yaprakları kaynatılarak elde edilen haşlama sinirleri rahatlatır. Yağı ise bir çeşit sinir sistemi hastalığı olan Multipl Skleroz'a karşı oldukça etkilidir.

Boğazlara taş anasonu
Taş anasonunun çekirdekleri, kökleri ve yaprakları kullanılır. Kökleri kurutulduktan sonra toz haline getirilerek çay yapılır. Ağız ve boğaz hastalıklarında ve derideki yaraların iyileştirilmesinde faydalıdır. Kökleri, sigaraya bağlı balgamların atılmasını kolaylaştırır.

Baş ağrısına havlıcan
Kök sapları baharat olarak kullanılır. İçeriğinde "Alpinol" ve "Alpinin" gibi maddeler vardır. İştah açar, göğsü yumuşatır. Romatizma ve nikrisin şikayetlerini hafifletir. Vücudun güçlenmesini sağlar. Mide, bağırsak gazlarını önler. Hava yutmayı önler. Baş ağrısı ve baş dönmelerini dindirir.

Böbreğe
Katırtırnağı baklagillerden, dik duran çalı halinde, her zaman yeşil olan odunsu bir bitki cinsidir. İdrar ve balgam söktürür. Hazmı kolaylaştırır. Böbrek ve safra kesesi taşlarının düşürülmesine yardım eder. Romatizmaya faydalıdır. Kalp hastalıklarında da kullanılır.

İshale güvercin kökü
tropikal iklimlerde yetişen, kısa boylu bir ağaççıktır. Bitkinin kurutulan kökleri suyla kaynatılarak kullanılır. Fazla kullanılmamalıdır. İştah açar. İshal kesici etkisi ile dizanteride faydalıdır.

Akasya nefesleri açar
nın çiçekleri ve yaprakları kurutularak kullanılır. Kuru akasya yaprağı kaynatılıp içilirse vücudu terletir ve soğuk algınlığına iyi gelir. Akasya çiçeği suda kaynatılarak vücudu rahatlatan ve zihinsel yorgunluğu gideren akasya çayı elde edilir.

Karamuk akne giderir
Çiçekli bir bitki olan karamuğun taze yaprakları ve tohumları kullanılır. Zehirli bir bitki olduğu için çayı içilmez ve yenmez. Haricen kullanılır. Taze yaprakları kanamayı durdurur. Ayrıca cilt hastalıklarına karşı da kullanılır. Akneleri engellemekte işe yarar.

Antibiyotik hidrastis
nin kök ve kök sapları kaynar suda demlenerek dahili ya da harici olarak kullanılır. Mikrop öldürücüdür. Mantar şikayetlerini gidermeye yardımcı olur. Antibiyotik ve antibakteriyel etkileri ile mikrobik göz hastalıklarında faydalıdır.

Prostata hazanbel
nin ilaç olarak kökü kullanılır. Kökü, kereviz tohumu ile kaynatılıp balla karıştırılarak yenirse prostata karşı faydalı olur. Baş, boğaz ve bademcik ağrılarına iyi gelir. Vücut direncini arttırır ve kansızlığı giderir. Hafızayı kuvvetlendirir. Nefes darlığı ve öksürükte faydalıdır. Kumları dökmeye yardımcı olur.
kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.