Bugünkü
Takvim

lerin çaresi suda

Yaza girilirken ler yine kadınların korkulu rüyası oluyor. Bacaklarda oluşan bu soruna karşı ilk önlem sigarayı bırakmak olmalı. Ondan sonra da dengeli beslenip gerekiyor

Selülitlerin çaresi suda
Bahara daha yeni merhaba diyorduk ki işte kısa süre sonra yaza gireceğiz. Bayanların en büyük sıkıntıları ise bir güzellik kusuru olarak kabul ettikleri . Özellikle yaz aylarında kumsallarda maalesef bu gözler önüne serilen, derinin alt tabakasında, yağ dokusunun hemen çevresinde oluşan ve derinin üst bölümünde pütür pütür görüntü bırakan bir hastalık. Keşke sihirli bir değnek olsa ve anında bu problemimizi ortadan kaldırabilse ne hoş olurdu öyle değil mi? Selülit daha çok ergenlik, hamilelik ve menopoz gibi hormonların daha çok değişime uğradığı dönemlerde ortaya çıkıyor olmasına rağmen kişinin genetik yapısı, metabolizma hızı, dolaşım sistemi, sindirim ve boşaltımda yaşadığı sorunlar, doğum kontrol hapları, hormon ilaçları, dengesiz ve düzensiz beslenme, aşırı hareketsizlik, stres, sigara ve alkol tüketimi de selülit oluşumunda etken faktörlerdir.

DAR PANTOLON GİYMEYİN
Selülit nadiren erkeklerde de oluşuyor, ancak kadınlarda daha büyük sorun olması, östrojen hormon düzeyinin onlarda daha fazla olmasıyla ilgili. Selülitin tek nedeni östrojen değil; başka tetikleyiciler de var. Sigara damarların en büyük düşmanı. Güçlü bir damar daraltıcı özelliğe sahip olan sigara, cildin yeterince beslenmesini engelleyerek selülite neden oluyor. Hareketsiz yaşam biçimi, sürekli bacak bacak üstüne atarak oturmak, çok dar pantolon ve diz altı çorap giymek de dolaşım ve lenf sisteminin düzenli çalışmasını engelleyerek selülite yol açabiliyor. Selüliti önlemek için ilk alınacak önlem, sigarayı bırakmak. Düzenli spor yapmak selüliti önlemek için de çok önemli. Ama en önemlisi doğru ve dengeli beslenmek gerekiyor.

BOL BOL MEYVE YİYİN
Selülitlere karşı beslenme alışkanlığını değiştirip, bilinçli beslenmeye geçmek önemli. Hayvansal yağlar, fazla şeker ve tuz da oldukça zararlı. A ve C vitamini alımını artırmanın selüliti azalttığı düşünülüyor. Bu nedenle, mutlaka günlük meyve tüketimine özen göstermek gerekiyor. Bol lifli gıdalar ve çinko alımı da selüliti engelliyor.

FAST FOOD YASAK
Beslenme ne kadar tek yönlü olursa, selülit de o kadar çabuk oluşuyor. Özellikle fast food ve hazır yemekler dokuları kötü yönde etkiliyor. Selülit önlemekte bol su içmek de önemli. Su, idrarı artırarak vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlıyor.

MASAJLA TEDAVİSİ MÜMKÜN
Selülitle baş etme beslenme ve yaşam biçiminin sağlıklı bir şekle dönüştürülmesi yanında selüliti azaltma tedavileriyle de desteklenirse, işte o zaman kısa zamanda sonuç alınması sağlanmaktadır. Selülitle savaşmak için günümüzde tıp doktorları, uzay bilimciler ve kozmetologların işbirliği ile geliştirilen, "Vacustyler", "SPM Vacupress", "Slide Styler" vb.. uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamaların yanında selülit tedavisinde masajın da ayrı bir önemi bulunmaktadır.

SELULiTLE SAVAŞ REHBERi
Beslenmeye ve yaşam biçimine yönelik alınacak önlemler Günde en 2,5-3 litre su içilmeli. Günde 30-60 dakika egzersiz yapın,hayatınıza hareket katın Rafine şekerlerden uzak durulmalı ve günlük tuz tüketimi azaltılmalı. Yemeklerde kullanılan yağ miktarı azaltılmalı. Alkol, sigara, koyu çay-kahve ve gazlı içeçek tüketimi minimuma indirilmeli. Yemekleri pişirirken kızartma yerine haşlama ya da buğulama yöntemi tercih edilmeli. Mümkün olduğunca mevsiminde ürünler tüketmeye özen göstermeli, dondurulmuş ve konserve ürünlerden kaçınılmalı. Metabolizmanın düzenli çalışması için öğün atlamamaya özen gösterilmeli. Çok sık kilo alıp vermekten kaçınılmalı. Günlük alınan posa miktarı artırılmalı, posanın en iyi kaynakları sebze, meyve ve kurubaklagiller mutlaka beslenme sisteminin içerisinde yer almalı. Stresten uzak durmaya çalışın.


YARIN: Bağışıklık sistemi

TAYLAN KÜMELİkalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.