Bugünkü
Takvim

yapmaz

ABONE OL
Şeker hastalığı kısır yapmaz
* 36 yaşındayım. 6 aydır evliyim. m çıktı. Çocuğum olur mu? Çocuğum olmazsa ben ne yaparım?
Korkmana gerek yok. Şeker hastalığı tanısı konduktan sonra da çocuk sahibi olabilirsin. Yemek yeme listesini düzenli uygularsan, düzenli hareket edersen ve yeterince su içersen kan Glikoz yani Şeker düzeyin normal gider. Çocuk sahibi olmana engel olmaz. Hamilelik sırasında da diyabet gelişebilir. Hamilelikte diyabet geliştiyse bu durumda şekerleri takip edilmeli, gerekiyorsa insulin başlanmalıdır. Gebelerde şeker hapları kullanılmaz.

* Yeni evliyim. Eşimle cinsel ilişkiye her girdiğimde canım acıyor. Hep endişe duyuyorum. Eşime söylersem benden soğur diye korkuyorum. Ne yapsam bilmiyorum?
Cinsel ilişki başında veya sırasında ağrı, acı, yanma, batma hissetme kaygısı kişinin, kendisini kasmasına neden olabilmektedir. Kasılma derin ise hazzın azalmasıyla vajinal kuruluk ve bunun sonucunda daha fazla acıya yol açarak kişiyi döngüye sokar. Bu kısır döngünün sürekliliği de kişiyi cinsel ilişkiden soğutmakta ve zamanla cinselliği tamamen kapatmasına yol açabilmektedir. Yani hem senin hem eşin için bu sıkıntıyı paylaşarak aşmanız gerekiyor. Eşine anlat. Mutlaka kadın hastalıkları uzmanına git. Gerekirse korkuların için psikolog veya psikiyatrist desteği al.

* Tansiyonum yüksek. Eşim ve babamın da tansiyonu yüksek. Yemeklerde sadece tuzdan sakınsak yeterli mi?
Hayır. Tuzdan sakınmak birinci adım. Düzenli uyku, egzersiz, sıkıntı-stresevhamdan uzak kalmak gerekir. Hipertansiyon adı üstünde "Yüksek Gerilim" demek. Dereotu, nane, limon suyu, kekik, maydanoz, nar ekşisi ve soğan kullanımı tatlandırma ihtiyacımızı giderebilir. Katı margarin kullanmayın. Daha çok bitkisel yağ ve zeytinyağı kullanın. Salamura ve konservelerden uzak kalın. Soframızda yeşillikler mutlaka olsun. Düzenli su için. Tansiyon ölçümünü de ihmal etmeyin.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.