Bugünkü
Takvim

Kemiklere

başta menopoz sonrası kadınlar olmak üzere yaşlıları vuruyor. karşı bol içmek gerekiyor

ABONE OL
Kemiklere süt
olarak biline hastalığın asıl adı 'Osteoporoz'dur. Özellikle menopoz dönemlerinde, kadınlarda sıklıkla görülmesine karşın, kemik erimesi sorunu yaşayan erkeklerin de sayısı gittikçe artmaya başladı. Uzmanlara göre yaşlılıkta baş gösteren kemik erimesi için gençlikte yatırım yapmak gerekiyor. Kalsiyum zengini besinleri tüketmek ve egzersiz yapmak kemik sağlığı için en önemli tedbirlerdir.

SOĞAN
la birlikte enfeksiyonlarla mücadele eder. Kükürt bileşimleri atardamarların zarar görmesini önler. Soğan kemik erimesini de önlüyor.

KAYISI
Yüksek oranda kalsiyum ve magnezyum içerir. Bu açıdan kemikleri korur. Kurusu da faydalıdır.

KURU ERiK
Fenolik bileşikler ve bor elementi bakımından zengindir. Bor elementi kemik sağlığını koruyan, kemik erimesine karşı koruyucu özelliktedir. Günlük 100 gram kuru erik tüketiminin, günlük bor gereksinimini karşılayabileceği belirtiliyor.


Kalsiyum, protein, B2- A-E-D vitaminleri, folik asit, fosfor ve demir kaynağıdır. Kalsiyum, D vitamini ve fosfor ile birlikte kemikleri ve dişleri güçlendirmek için çalışır. Bunların eksikliği kemikleri eritir.

BROKOLi
Mineral ve demir eksikliğini gideren brokoli, adeta bir vitamin deposu. A, E ve C vitaminleri bakımından zengin olduğu ve bolca kalsiyum içerdiği için kemik erimesine bire bir. Demir, selen, bakır ve potasyum kaynağı olan brokoli bağışıklık sistemini de güçlendirir.

NAR
Flavonoit açısından zengin olup hasar önleyici özelliğinin yanında, kemik erimesine neden olan enzimleri de azaltıcı etkisi vardır.

TURUNÇGİLLER
ve flavonoit yapısındaki bileşenler sebebiyle kemik sağlığı açısından önemlidir.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.