Bugünkü
Takvim

Prostata

tüm erkekleri tehdit ediyor. Ama özellikle 50 yaş üstünde çok görülüyor. Bu rahatsızlığın en iyi doğal ilaçları ise kabak çekirdeği, ve

ABONE OL
Prostata kahve
Prostat, erkeklerde meninin yapımından sorumlu bezdir. Bu bezde ortaya çıkan kansere denir. 50 yaşın üstündeki erkeklerde en çok öldüren kanser türüdür. 65-75 yaş arasında görülme ihtimali en fazladır ve yaşlı erkeklerin hastalığı diye de bilinir. Belirti vermeyen türü daha yaygındır ve 75 yaşından sonra bu türün görülme sıklığı yüzde 50'nin üzerindedir. Sağlıklı beslenme prostat kanserinin oluşumunu önleyeceği gibi, oluşan kanserin gelişimini de yavaşlatabilir. Uzmanlar ve yapılan araştırmalar şu besinlerin prostat kanserine iyi geldiğini söylüyor...

DOMATES: Likopen sayesinde prostat kanserinin en bilindik ilacıdır. Haftada 4 porsiyon taze tüketenlerde prostat kanseri riski yüzde 26 oranında azalıyor. Haftada 10 porsiyondan fazla tüketenlerde ise risk yarı yarıya iniyor.

KIRMIZI BiBER:
İçerdiği antioksidanlar sadece prostat değil tüm kanser türlerine karşı koruyucudur.

KAHVE: Araştırmalar tüketiminin prostat kanseri riskini azalttığını gösteriyor. Günde ortalama 2-3 bardak kahve içenlerde prostat kanseri görülme oranı yüzde 20 daha az.

SOYA FASULYESi: Prostat kanserine yol açan PSA seviyelerini düşürür. Ayrıca soya tüketimi yüksek toplumlarda prostat kanseri daha az görülüyor.

YEŞiL ÇAY: Özellikle polyphenollerden zengindir. Bu madde kanser hücrelerinin gelişimini yavaşlatır. Ayrıca yeşil çay, kanser hücrelerinin saldırganlığını arttıran polyamin maddesini de azaltır.

KABAK ÇEKiRDEĞi: Kabak çekirdeğinde bulunan yağ, sterollerden dolayı prostat kanserine iyi geliyor. Uzmanlar her gün bir avuç öneriyor.

MANTAR: Selenyum, prostat kanserine en iyi gelen takviyelerdendir. Bolca selenyum içeren mantarlar da tümör büyümesini önler.

RİSK FAKTÖRLERİ

AİLESEL YATKINLIK:
Birinci dereceden akrabalarında prostat kanseri olanların riski 2 kattan daha fazla artıyor.

HORMONLAR: Fazla erkeklik hormonu tetikliyor.

BESLENME: Fazla katı yağ tüketimi, riski artırıyor.

CİNSEL AKTİVİTE: Sağlıklı ve düzenli bir cinsel hayat, riski düşürür.

İYİ HUYLU BÜYÜME: İyi huylu prostat büyümesi olanlar risk altında.kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.