Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 13.03.2013 Gazete
ABONE OL

Kabızlık ilacı

Kabızlık ilacı bamya
Lif oranı yüksek bir besin olan , idrar söktürücüdür ve kabızlığı gidermekte faydalıdır. Mineraller açısından da zengin bir sebze olan bamya, halsizliğe iyi gelir. Çiçekleri ezilip kaynatılarak suyu içilirse göğsü rahatlatır ve yumuşatır. Aynı zamanda sindirim sistemine çok yardımcı olur.

Zahter çarpıntı alır
Kara kekik olarak da bilinen zahter, çiçekleriyle birlikte toplanıp kurutulduktan sonra toz haline getirilir ve çay ya da kahve olarak tüketilebilir. Kalp çarpıntısını giderir ve sinirlere iyi gelir. Egzama şikayetlerine karşı da faydalıdır. İdrar söktürür. Hamilelere ve guatr şikayeti olanlara tavsiye edilmez.

Aspir kas geliştirir
Yalancı safran olarak da bilinen aspir bitkisi kabızlığa karşı faydalıdır. Kan şekerini dengeler. Kansere karşı da koruyucudur. Yağ dokusunun kasa dönüşmesine katkıda bulunur. Ayrıca, kas dokusunu koruyucu ve yaşlanmanın etkilerini azaltıcıdır.

Karaciğere radıka
Radıkanın kökü kurutulup öğütülerek kahve yapımında kullanılır. Anne sütünü arttırır. Sarılıkta ve gut hastalığında faydalıdır. Uykusuzluğa iyi gelir. Karaciğer şişkinliğini indirir. Böbrek ve safra taşlarını düşürmeye yardımcı olur. Cildi temizler.

İltihaplara karşı hatmi
, yaprağı ve çiçeği ilaç yapımında kullanılır. Böcek ve sivrisinek sokmalarını önler. Göğsü yumuşatır ve balgam söktürür. Öksürüğü keser. Nezle ve bronşit şikayetlerini azaltır. Boğaz, ağız ve diş eti iltihaplarını giderir. Bağırsak iltihaplarında faydalıdır. İdrar söktürür ve idrar yollarını yumuşatarak sancıları dindirir.

Böbreklere gilaburu
, tanen, organik asitler, saponin, arbutin, şekerler, acı madde ve C vitamini içerir. Şekerle tatlandırılan meyve suyu böbrek taşlarına karşı faydalıdır. Böbreklerin çalışmasını arttırır ve böbrek taşlarını ve kumunu düşürmeye yardımcı olur. İdrar yolu hastalıkları ve prostata karşı faydalıdır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.