Bugünkü
Takvim

Erkek kısırlığına son

Erkek kısırlığına son
Çocuk sahibi olamayan çiftlerin yarısında erkek ile ilgili sorunlar görülmektedir. sayısı veya kalitesiyle ilgili sorunların çoğunun 'neden' kaynaklandığı konusunda net bilgi yok. Bahçeci Sağlık Grubu Üroloji Uzmanı Op.Dr. Emre Bakırcıoğlu çocuk sahibi olamayan erkeklerde en sık rastlanan sorunlar, tedavi yöntemleri, TESE ve Mikro TESE hakkında soruları cevaplandırdı.

Erkek kısırlığının sebebi nedir?
Erkek kısırlığının nedenleri; erkeğin çocuk yaşta geçirdiği hastalıklar, inmemiş testis hikayesi, testise giden damarlardaki genişlemelere bağlı rahatsızlıklardır.

İlaçla tedavisi mümkün mü?
problemi olan erkeklerin bir kısmını oluşturan 'Hipogonadism' hasta grubunda ilaç tedavisiyle sperm çıkışı sağlanabilir.


YARI YARIYA BAŞARI
Mikro TESE yöntemi nedir?
Ameliyatla (TESE) sperm araştırması yapılan ve sperm çıkışı olmayan bir grup erkek vardır. Bu gruptaki erkeklerde mikro TESE denilen operasyon tekniği ile yarı yarıya ameliyatla sperm bulma şansı vardır. Mikro TESE operasyonu sperm üretim bozukluğu olan ve ilaçla tedavi edilemeyen erkeklerde çocuk sahibi olmalarında tek çözüm. Bu yolla testis dokularından elde edilen spermler mikroenjeksiyon yoluyla eşlerinin yumurtalarına aktarılarak embriyo gelişimi ve gebelik sağlanabilir.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.