Bugünkü
Takvim

Körlüğün kökü kazılacak

Görme sorunları tarihe karışacak. Körler, tedavisiyle dünyayı ayna gibi görecek

ABONE OL
Körlüğün kökü kazılacak
İngiliz bilimadamları, körlüğü tarihe gömmek için önemli bir adım attı. Uzmanlar, körlere uygulanmak üzere ilk kez "" tedavisini geliştirdi. Körlüğün en yaygın nedeni olan, yaşa bağlı Maküla Dejenerasyonunu (sarı nokta) ortadan kaldırmayı hedefleyen uzmanlar, bozulmuş hücre tabakasını embriyonik kök hücrelerinden oluşan yeni hücrelerle değiştirmeyi başardı.

Tedaviyle, embriyonik kök hücreler, kaybedyilmiş hücrelerin kopyalarına dönüştürülüyor. Daha sonra retinanın arkasına konulan yapay bir zar üzerine yerleştiriliyor. Fareler üzerinde yapılan çalışmalarda benzer hastalık taşıyan farelerde körlüğü engellendiği görüldü. Ekip lideri profesör Pete Coffey, tedavinin bir saatten az süreceğini belirterek, "Tedavi onaylanırsa çok sayıda hastaya uygulanacak" dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.