Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 16.02.2015 Gazete
ABONE OL

Zoraki

Zoraki Aile Mahkemesi bir ilke imza attı. 47 yıl sonra açılan babalık davasında DNA testinden kaçan kişi için yakalama kararı çıkarıldı

Zoraki baba
İzmir'de yaşayan Ayla Ç., sının kim olduğunu öğrenmek için Zihni T., hakkında babalık davası açtı. Bunun için Aile Mahkemesi'ne başvurdu. Ancak, Zihni T., testten kaçtı. Mahkeme bir ilke imza atarak baba hakkında yakalama kararı çıkardı. Mahkemeye başvuran Ayla Ç'nin dilekçesine göre, o dönemde 26 yaşında olan Zihni T, 1960'ta çalışmak için 'e geldi. Burada amcası Ahmet T'nin yanında kaldı. Bir süre sonra amcasının eşi Nadire T. ile yasak aşk yaşadı. Bu ilişkiden de 1965'te Ayla Ç., dünyaya geldi. Ayla Ç'nin yıllarca babası bildiği Ahmet T. 3 yıl önce alzheimere yakalanarak kayboldu. Annesi de gerçeği itiraf etti. Büyük bir şok yaşayan genç kadın, 2 yıl önce mahkemeye başvurarak, DNA testi yapılarak gerçeğin ortaya çıkarılmasını istedi. İddiaları yalanlayan Zihni T. mahkemenin kakarına rağmen DNA testine gitmedi. Hakim de Zihni T.'yi, Ayla Ç.'nin babası kabul edilmesine karar verdi. Ancak Yargıtay, DNA testi yapılmadığı için mahkemenin kararını bozdu.

ZORUNLU TEST
Bunun üzerine yerel mahkemenin hakimi de bu alanda bir ilki gerçekleştirerek DNA testi yaptırmaktan kaçan Zihni T. hakkında yakalama kararı çıkardı. Ayla Ç.'nin avukat Varol Turbay, "Daha önce DNA testine girmeyenlere "babalık" kararı verilirdi. Türkiye'de ilk defa böyle bir yakalama kararı çıkarıldı. Artık babalık testi kanun zoruyla olacak" dedi.

Ali EYCE