Bugünkü
Takvim

Hilafet ilan etti

ve Suriye'de bazı bölgeleri kontrol altında tutan () örgütü 'hüküm sürdüğü bölgeleri' birleştirerek hilafet ilan ettiğini açıkladı. Örgüt aynı zamanda Suudi Arabistan'ı ele geçirerek Kabe'yi de yıkacaklarını açıkladı

ABONE OL
Hilafet ilan etti
internet sitesinden yayınlanan video kaydında, hüküm sürdüğü bölgeleri birleştirerek İslam Devleti'ni kurduğunu söyledi ve halifeliğini ilan etti. Örgütün lideri Ebu Bekir el Bağdadi de halife olarak tanıtıldı. Örgüt, dünya genelindeki bütün İslamcı grupları da kendilerine biat etmeye çağırdı. Gözlemciler, hilafet ilanını El Kaide'ye ve Körfez bölgesindeki rejimlere doğrudan bir meydan okuma olarak değerlendirdi. Brookings Doha Merkezi'nden Charles Lister, açıklama konusunda şu görüşleri dile getirdi: "Meşruiyeti konusunda hangi kanıya varılırsa varılsın, bu halifelik ilanı, uluslararası cihad hareketi açısından 11 Eylül'den bu yana en önemli gelişme. Bu açıklamanın etkisi küresel olacaktır. El Kaide bağlantılı ya da bağımsız cihad grupları bunu ya desteklemek ya da karşı çıkmak zorunda kalacaktır."

IRAK ORDUSU BİR ŞEY YAPAMAZ
Bu arada hükümeti, IŞİD'in kontrolüne geçen Tikrit'i geri almak için askeri operasyonlarına devam ediyor. Bölgedeki görgü tanıkları ve yetkililerin aktardığına göre ordu, Irak'ın eski lideri Saddam Hüseyin'in de memleketi olan Tikrit'te militanların mevzilerine Rusya'dan gelen uçaklarla hava saldırısı düzenledi. CIA eski Başkanı David Petraeus'un Irak işgali sırasındaki baş danışmanı emekli Albay Derek Harvey ise Irak ordusunun IŞİD'in ele geçirdiği yerleri geri almasının mümkün görünmediğini belirtti.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.