Bugünkü
Takvim

O gün katildi bugün çocuk

suikastinin bir numaralı sanığı olan , 'Taş Atan Çocuklar Yasası'ndan yararlandı. Suç tarihinde yaşının 18'den küçük olduğu iddia edilen Samast'ın dosyası çocuk mahkemesine alındı

ABONE OL
O gün katildi bugün çocuk
Tarih 19 Ocak 2007... Yer İstanbul Şişli... Bankaya giden Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni , ensesine sıkılan kurşunla öldürüldü. Görgü tanıkları ve kamera görüntüleri saldırının faili olduğu iddia edilen beyaz bereli genci teşhis etti... Samsun'da yakalanan genç, 'tı. Cinayetin arka bahçesi hala sırrını korusa da tetiğe basan Samast tutuklandı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün o davanın 15. duruşması görüldü. Davaya tutuklular Samast, Yasin Hayal ve Erhan Tuncel katıldı. Duruşma sırasında ilginç bir gelişme yaşandı. Samast'ın avukatının "Suç tarihinde 18 yaşından küçüktü, çocuk mahkemesinde yargılansın" talebi kabul edildi. Samast, böylece kamouyunda "Taş Atan Çocuklar Yasası" olarak bilinen Terörle Mücadele Yasası'nda yapılan değişiklikten yararlandı. Kararın ardından Ogün Samast, duruşmadan çıkarıldı. Karara tepki gösteren Dink'in eşi Rakel Dink ise "Adalet istiyoruz" diye bağırdı.

CEZASI İNDİRİLECEK
Peki Samast'ı bundan sonra ne bekliyor? Samast hakkında yargılama yerinin değişmesi dışında bir değişiklik olmayacak. Sadece, "Taş Atan Çocuklar Yasası"nın 5'inci maddesi gereğince cezasında indirim yapılacak. 18 yıldan 29 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Samast, 3'te 1 oranında ceza alacak. Samast, Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde 17 yıldan 26.5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.

YASANIN GEREĞİ YAPILDI
Karara hukukçulardan da farklı tepkiler geldi. Dink ailesinin avukatı olan Fethiye Çetin, yasanın gereğinin yapıldığını söyledi. Çetin "Yasa çok açık. Yasa böyle diyor. Mahkeme de bunu uyguladı" dedi. Avukat Arzu Çetin ise bu kararı beklediklerini söyledi. Çetin, "Ogün Samast bizim davamızın detayıdır. Esas olarak cinayeti azmettirenlerin yargılanması için çaba harcıyoruz" diye konuştu.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.