Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 27.03.2017 Gazete
ABONE OL

SepET ucuzluyor

Et ve Süt Kurumu, bugün kasap ve restoranlara ucuz et vermeye başladı. Hal yasası ile de aracılar ortadan kalkacak. Üretici ve tüketici arasındaki yüzde 80’lik fiyat makası daralacak.

SepET ucuzluyor
Vatandaşın cebini yakan ucuzluyor. Üretici ile tüketici arasındaki yüzde 80'i bulan farkın daralması için düğmeye basıldı. Et ve Süt Kurumu, bugünden itibaren piyasaya ucuz et sürecek. Hal Yasası'nın devreye girmesi ile de üretici ile tüketici arasındaki aracılar azalacak.

ÜRETİCİDE 25, RAFTA 45 TL
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Et ve Süt Kurumu'nun piyasaya uygun fiyatlı et vereceğini açıklamıştı. Kurum, bugün, kasaplara kilogramı 22.5 lira fiyatla taze karkas sığır eti, yemek ve et sanayicilerine de 20.5 lira fiyatla dondurulmuş karkas sığır eti satışına başladı. Kasap ve sanayicilerin ucuza aldığı ürünler, vatandaşa indirim olarak yansıyacak. Böylce etteki üretici ile tüketici arasındaki fiyat makası bir nebze olsun daralacak. Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç da et fiyatlarını aracıların speküle ettiğini söyleyerek, ucuz et yemek için hal yasasını beklediklerini belirtti. Tunç, "Yasanın yapım aşamasında birlikler olarak görev almak istiyoruz. Birlikler bu işin içinde olursa aracıları ve fırsatçıları aradan kaldırırız" dedi. Mezbahanede kilogramı 25 liraya kesilen etin tüketicinin önüne 40-45 liraya geldiğini anlatan Tunç, sözlerine şöyle devam etti: "Sucuk, salam ve işlenmiş ürünler sofraya 100 liraya geliyor. İnsanlar sömürülüyor, yazık ve günah. Doğrudan üreticiden tüketiciye satış ağı kurulmadığı müddetçe maalesef eti pahalı yeriz. Hal yasasının bir an önce çıkartılıp, üretici örgütlerinin de güçlendirilmesi gerekiyor."

kalan karakter 1000

Tarafsız Tarafsız

Et fiyatları mümkün değil ucuzlamaz bu ülkede.Aracıları aradan çıkarmanın tek yolu Vatandaşa et satan et balık kurumu şubelerinin sayısını artırması lazım.İlçelerde bile en az bir şubesi olmalı.Bakın o zaman fiyatlar nasıl düşüyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 27.03.2017 11:09
ado ado

efendim bunu sürekli yazıyoruz bir şey insiyatife bırakılırsa vurdum duymazlık alır başını gider devlet ölçü koyacak devlet denetleyecek devlet uyaracak devlet millet için vardır millette devlet içindir marketler akşamdan sabaha zam koyuyor devletin haberi yok bu gün bir 5 kilo yagın fiyatı 25 lira ise yarın 26 lira bir başka gün 28 lira yani adam kafasına göre zam yapıyor kimse bir şey diyemiyor mecburi vatandaş alıyor bunu devlet denetleyecek devletin gözü kulağı her yerde olacak

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.03.2017 11:06
okkes okkes

doğrudan üretici de maalesef aynı fiyata satma çabasında oluyor, yine devlet denetimli piyasa oluşması lazım, yerel yönetimlerce fiyat belirlemesi olmalıdır, 22 Tl et markette 40 TL. en ucuzu, yağlı kıyma, millet bir seferde vurgun yapma derdinde

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.03.2017 09:21
ihsan ihsan

çok iyi olur lüzumsuz aracılar kalksın

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.03.2017 09:10
mehmet mehmet

kasap 21 veya 22 liraya aldığında 1 kg et 30 liradan aşağıya satılamaz nedeni ise işçilik kira vergi ve kar payı işin içine girince mumkun değildir rusyada 1 kg et 400 ruble yaklaşık olarak 22 lira falan önemli olan et satış fiyatı değil uretim aşamasındaki girdilerin duşurulmesı 1 kg yem kaç lira bilgisi olan varmı acaba çiftçi mazotu kaça alıyor uretim yapmak için diğer girdilerin ucuzlaması gerek ben böyle düşünüyorum NOT: 1 kg kanat kaç lira acaba :P

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.03.2017 08:38

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.