Bugünkü
Takvim

ler birer birer öldürülüyor

'de Beşşar Esed yönetimini destekleyen İran, bu ülkedeki iç savaşa gönderdiği askeri güçlerde önemli kayıplar veriyor.

  • Dünya
  • 14.10.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 14.10.2015 19:21
ABONE OL
İranlı generaller birer birer öldürülüyor
'de Beşşar Esed yönetimini destekleyen İran, bu ülkedeki iç savaşa gönderdiği askeri güçlerde önemli kayıplar veriyor. Tahran yönetimi Suriye'deki çatışmalarda üç günde üç ini kaybetti. Hafta sonundan bu yana İran destekli Hizbullah'ın da 2 üst düzey saha komutanı öldürüldü.

İran'ın resmi ve yarı resmi medyası ile güvenlik bürokrasisine yakın haber kaynaklarında yer alan bilgilere göre, İran güçlerinin Suriye'deki iç savaşta verdiği üst düzey kayıplar artıyor.

Son günlerde dikkati en fazla çeken gelişmelerden biri, 9 Ekim'de Tuğgeneral Hüseyin Hemedani'nin, Halep'te öldürülmesi oldu. Hemedani, İran Devrim Muhafızları Kuvvetlerinin Kudüs Ordusu Komutanı General Kasım Süleymani'nin yardımcısıydı. İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı yayın organlarında yapılan açıklamada, Suriye ordusuna danışmanlık yapan Tuğgeneral Hemedani'nin, terör örgütü DAEŞ tarafından öldürüldüğü iddia edildi. Ancak Hemedani hakkında ölümünden önce, Süleymani tarafından görevden alınmak üzere olduğu yönünde İran medyasında bazı haberler yer almıştı. Hemedani'nin öldürülmesini DAEŞ ya da muhalif grupların üstlenmemiş olmaması, olayın bir iç tasfiye olabileceği yorumlarına yol açmıştı.

İran'ın ayrıca Suriye'nin Hama kentinde 13 Ekim'de "Ebu Zehra" adıyla bilinen Hac Hamid Muhtarbend ve Ferşad Hasunizade adlı iki Devrim Muhafızları generali öldürüldü.HİZBULLAH'IN ÖNEMLİ KAYIPLARI
Suriye'de 2013'ten bu yana cephelerde aktif şekilde savaşan İran destekli Lübnan Hizbullahı hafta sonundan bu yana Hama'da örgüt için 2 önemli kayıp verdi.

10 Ekim'de "Ebu Muhammed İklim" lakaplı Hüseyin el Hac, Hama'daki Sehl Gab Ovası yakınlarında öldürüldü. Hac, örgüt lideri Hasan Nasrallah'ın Suriye'deki ikinci adamı olarak biliniyor.

Lübnan'da Hizbullah'a yakın medya kuruluşları, dün Muhammed Mustafa Haçiç adlı üst düzey bir komutanlarının öldürüldüğünü duyurdu.

2013'TEN BU YANA 8 GENERAL ÖLDÜRÜLDÜ
İran kaynaklarına göre, son 3 gündeki kayıplarla beraber Suriye'de Şubat 2013'ten bu yana öldürülen general sayısı 8'e ulaştı.

Şam, Halep ve Kuneytra'da öldürülen generallerin adları İran haber kaynaklarına Hasan Şeteri, Muhammed Cemalizade, Abdullah İskenderi, Cabbar Derisavi, Ali Allahdadi olarak yansıdı.


kalan karakter 1000

batmanlı batmanlı

iran adam gibi islam ülkesi olsaydı gerçekten islam olsaydı bizimle birlikte tüm dünyayı titretirdik ama nerde persilikten kurtulmadılar birde şiialık ekledi islamdan uzaklaştılar esedi desteklemek ne kötü

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 15.10.2015 09:49
marek marek

iranli katillerin hepsi geberecekler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 14.10.2015 22:26
n g das turk n g das turk

hepınız cehenneme gıdeceksınız esed yanlıları

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 14.10.2015 22:05
memo memo

ALLAH buyuk alma mazlumun ahini cikar aheste aheste

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 14.10.2015 18:40

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.