Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 21.05.2013 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 21.05.2013 17:25
ABONE OL

'a şok suçlama

senatosu dünyanın önde gelen teknoloji şirketi 'ın, gelir vergisinden kaçınmak için yurt dışındaki firmaları kullandığını öne sürdü.

Apple'a şok suçlama
Dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan 'ın, 'de milyarlarca dolarlık gelir vergisinden kaçınmak için İrlanda'daki bağlı firmaları kullandığı bildirildi.

ABD Senatosu Soruşturmalar Daimi Alt Komisyonu'nun raporunda, Apple'ın, 145 milyar dolarlık naktinin yaklaşık 102 milyar dolarını yurt dışında tuttuğu, 2011'de 22 milyar dolar kazanan İrlanda'daki bağlı firmaların, sadece 10 milyon dolar vergi ödediği belirtildi.

Apple'ın üst yöneticisi Tim Cook'un, bugün alt komisyon oturumunda konuyla ilgili ifade vereceği ve şirketin vergi stratejisini izah edeceği kaydedildi.

Merkezi California'da bulunan şirketin kullandığı stratejilerin yasal olduğu ve çok sayıda diğer çok uluslu anonim şirketin gelir vergilerinden kaçınmak için benzer tekniklerini kullandığı ifade edilirken, Apple'ın eşsiz bir yönteme başvurduğunun ortaya çıkarıldığı savunuldu.

Komisyon üyesi Cumhuriyetçi Senatör John McCain, ABD'nin en fazla vergi ödeyen anonim şirketi olduğunu iddia eden Apple'ın, aynı zamanda "Amerika'nın en büyük vergi kaçakçıları arasında yer aldığını" söyledi.

Apple'dan yapılan açıklamada ise 2012 mali yılında aşağı yukarı 6 milyar dolar vergi ödediği, "vergiden kaçınmak için numaralar çevirmediği" belirtildi.

Rapora göre, Apple, kullandığı yöntemle 2011'de 3 buçuk, 2012'de de 9 milyar dolarlık vergiyi ödemekten kaçındı. Şirket, 2011 yılında da 2 buçuk milyar dolar gelir vergisi ödemişti.

ABD'de bugünlerde federal açığın azaltılmasına yardım etmek için gelirlerin ne şekilde artırılacağı ateşli bir şekilde tartışılıyor.