Bugünkü
Takvim

AB'den operasyon alarmı

ABONE OL
AB'den operasyon alarmı
Bölgeye hakim olan çatışmalar, 'ni (AB) harekete geçirdi. 6 bine yakın AB vatandaşının bulunduğu 'da, insani durumun daha da kötüleşmesi halinde yapılması gerekenler mercek altına alındı. Adının açıklanmasını istemeyen bir AB yetkilisi, "askeri operasyon" yapılabileceğini açıkladı. Yetkili ayrıca, henüz silahlı bir operasyon noktasının uzağında olduklarını ve "ihtimaller üzerine hazırlık yaptıklarına" dikkat çekti. Olaylar başladığından bu yana 5 bin AB vatandaşı ülkeyi terk etti. Hala bölgede bulunan AB vatandaşlarının sayısı ise bilinmiyor.

ORDU CAMİYE ATEŞ AÇTI
Libya ordusu kanlı eylemlerini sürdürüyor. El Cezire'den alınan bilgilere göre, askerler dün sabah Zaviye kentinde, içinde göstericilerin çadır kurduğu camiye ateş açtı. 7 gösterici can verirken, 49 kişi de yaralandı. Toplam ölü sayısının bini aştığı belirtiliyor.

'DÜNYAYA AÇIĞIZ'
Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam, protestoculara karşı hava saldırılarını yalanlarken, ölü sayısının abartıldığını iddia etti. Seyfülislam ayrıca, "Ülkeyi dünyanın her yerinden gazetecilere açtığımızı dünyaya ilan ediyoruz" dedi.

EL KAİDE'DEN JET YANIT
Demir Yumruk'un, isyanı kışkırtmakla suçladığı El Kaide'nin Mağrib kolu, protestoculara desteğini sürdüreceğini duyurdu. Mağrib, "Elimizden geldiği kadarıyla isyancılara yardımcı olacağız. Bu her Müslümanın mücadelesidir" açıklamasında bulundu.

AYAKLANMA PETROLÜ UÇURDU
İsyan, petrol fiyatlarını ateşlemeye devam ediyor. Halk ayaklanması nedeniyle petrol üretiminin ilk kez bu hafta sekteye uğraması, fiyatların hızla artmasına yol açtı. ABD ham petrolü 100 doları aşarak, "28 ayın en yüksek seviyesini" gördü. Brent petrolü de 120 dolara dayanarak, "2 buçuk yılın zirvesine" çıktı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.