• Facebook
  • Twitter

Evde korkusu bitti

Vatandaşlar açısından büyük bir drama dönüşen ev eşyalarına devri bitiyor. İcra memurları artık evlerden TV, koltuk, buzdolabı alamayacak

Evde haciz korkusu bitti
Ekonomi 25 Aralık 2011, Pazar
Etiketler: ,

yüzünden eve gelmesi ve ev eşyalarının haczedilmesi artık tarihe karışacak. Vatandaşlar için drama dönüşen ev eşyalarını haczetme olayına son verecek uygulama İcra İflas Yasa Taslağı'ndaki değişiklikle hayata geçirilecek. Adalet Bakanlığı'nın uzun süre önce hazırlayıp kurumların görüşe açtığı İcra İflas Yasa Taslağı'nda bazı değişiklikler yapılarak Bakanlar Kurulu'na sunulur hale geldi. Paket kapsamında 8 milyon civarında dosyanın düşmesi sağlanarak hem yargının yükü azaltılacak, hem de evlerine icra gelecek korkusu yaşayanlar rahatlayacak. İlk Bakanlar Kurulu'nda ya da en kısa zamanda ele alınıp Meclis'e sevkedilmesi beklenen paket kapsamında, İcra İflas Yasası'nın 30 maddesi değiştirilecek.

7 MİLYON DOSYA DÜŞECEK
Öncelik olarak icra dairelerinde para alışverişi kalkacak. Parasal işlemler banka aracılığı ile yapılacak. Vatandaşları kedere boğan ev eşyalarına haciz konulması uygulamasına son verilecek. İcra memurları evlere gelip televizyon, buzdolabı, koltuk ne varsa alıp götüremeyecek. KOBİ'lerdeki üretimin durmasını önlemek için buralardaki üretim araçlarına haciz yasağı konulması da gündemde. İcra İflas Yasası'nda yapılacak değişiklikle, icra dairelerinde bulunanlarla birlikte toplam 7 milyon dosya düşmüş olacak. Yani, 7 milyon hane icradan kurtulacak.

Zübeyde YALÇIN

190 yorum yapıldı YORUMLAR

kalan karakter 1000

madur adayı madur adayı

Bankaların acıkladığı yıllık karlara bir bakın , bu karlar sade vatandaşın ceredi kartı faizlerinden elde ettikleri kardır , toplumumuza bol keseden cart verip harcamaya ittiler , bizde cocuğumumuza bu ay almamız mümkün olmayan ayakkabıyı cartla hemen alıverdik malesef butcemizi ayarlayamadan harclamalrımız artı bir cart derken ikincisi 3 uncu cart derken asgarilerini ödeyemez olduk ,. evet vatandaş da suclu çünki kazancından fazla harcadı ,ama en büyük suçlu bankalardır bu credi cartların zorla verdiler vatandaşa olan vatandaşa oldu çünki bankalar bu tahsil edemediği cart alacaklarını vergiden düşecekler ve aynı zamanda varlık şirketlerine satıp yine kazanacaklar bankaların katbettiği bir şey yok olan vatandaşa oldu ...ben sağlık nedeniye bankalara borçlandım , bankalar dışında kimseye borcum yok ...bana 120.000 tl credi cartı veren bankalar 10 yıl dır zaten benden aldıkları faizle yetirince kazandılar .

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 29.03.2014 17:58
zaferr zaferr

valla anca milleti korkutuolar yaok geldik gelecez benim şuan 2 banka 1 gsm operatöründen hacizliğim arıyorlar ısrarla gelin haciz edin demmem rağmen geleniyrlar çünkü evde 2. bi i,eşyadan fazlasını alamıyacaklarını biliyorlar. ama maaşına haciz işlemi başlatıp maaşınız yaklaşık 4/1 ni hacz edebilirler...

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 24.02.2014 13:39
madur adayı madur adayı

Allah kimseyi zorda bıakmasın , babamın hastalığı sebebiyle 6 yıl içinde 350.000 tl borçlandım 6 yıl babamı en iyi şekilde baktım evimde yoğun bakım ünitesi kurdum eve gelen doktorların agzı açık kalıyordu , sizin gibi hastasına bakan çok azdır diye , evimi sattım yetmedi bir kaç parça bahçemi sattım yetmedi esimin ve kendimin arabasın sattım yetmedi , kredi cartlatına nerdeyse 120,000 tl borçlandım Als gibi bir hastalıkla mucadele ettim , babam vefat etti yattığı meken cennet olsun keşke 1-2 -yıl daha yaşasydı da ben bir 100.000 daha borçlansaydım .
Şimdi icralar kapıda bu ay tebligatlar gelmeye başlar , Allah yardımcım olsun yapacak hiçbir şeyim yok , banlakar sen ne yaptım bu paraları demeyecek ama benim de odeme güçüm kalmadı üsttüne üstük şu an işsiz kaldım , ama bu günümüze hamd olsun canımız sağ sağlımız yerinde cocuklarımızın sağlığı yerinde ..
Başbakanımız bence çok doğru bir yasa çıkartı , borcundan dolayı kimsenin evinden eşya almak çözüm değil,insanlık suçu idi..

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır0
cevapla 24.02.2014 12:24
muratkuzu muratkuzu

Allah yardımcın olsun arkadaşım.Dilerim her ettiğin dua kabul görür.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 17.03.2014 16:43
magdur vatandaş magdur vatandaş

bu yasa tam anlamıyla onaylandımı ? onaylanmadımı? benımde haczım var ve hop oturyor hop kalkıyorum esımle aram bozuldu ve cocuklarıma tam anlamıyla vakıt ayıramaz oldum bu yasanın tam anlamıyla suan ne konumda oldugunu soylersenız en azından azda ola bır umut olurda bır tebessum ederız ailece yardımcı olursanız sevınırım tesekkurler :(

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 23.02.2014 16:48
METİN METİN

EVET YASA YURURLUKTE EVE HACZE GELEMEZLER.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 05.04.2014 19:01
meltem meltem

arkadaşlar benim de size bir sorum olacak.Eşimin bankaya 15000tl borcu var .evdeki bütün eşyalar benim üstüme .eve geleceklerini söylemişler fakat gelen giden olmadı.şimdi ben ev almaya arabaya almaya kalksam kendi üzerime.onlara haciz koyabilirler mi?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır14
cevapla 10.02.2014 16:40
nuri nuri

kardeş ev araba alacağına karının borcunu öde

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 06.04.2014 22:48
zaferr zaferr

eşinle boşanmadığın müddetçe alırlar diye biliyorum. yani senin malın aynı zamanda eşininde malı oluyor daha sağlıklı bilgi için avukatlara danışabilirsin ama ben ce riske girip üzerine bişey alam varsada kardeşine babana güvendiğin birine aktar :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 24.02.2014 13:36

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Tüm Ekonomi Haberleri