Bugünkü
Takvim

Birden artış oldu zararlı mı?

  • Yazı Dizisi
  • 30.09.2011
ABONE OL
Birden artış oldu zararlı mı?
İyi günler doktorum. Benim annem 69 yaşında ve iki haftadır idrarını damla damla yapabiliyordu.
Hastanede sonda takılınca 2 litre idrar geldi birdenbire. Ne yapabiliriz?


CEVAP
İdrar kesesi pompalama vazifesini yapamıyor gibi. Dolayısı ile de ıkınmakla şimdiye kadar idare etmiş. "Peki niye böyle olur?" derseniz, şeker hastalığından ya da beyin ile ilgili hastalıklardan kaynaklanabileceğini söyleyebilirim. Ürodinami tetkikinin yapılarak idrar kesesinin çalışması incelenmelidir. Sonrasında nöroloji uzmanı ve dahiliye uzmanı tarafından muayene edilmesi şart.

ÇOK AĞRI YAPIYOR
Hocam sağ kasığımda 1 aydır yumurta büyüklüğünde şişlik oluştu.
Bu şişliği nasıl indirebilirim? Ağrı yapıyor. Hangi bölüme gidebilirim? Ameliyat gerekebilir mi?


CEVAP
Elinle indirmenle düzelecek bir şey değil, bu kasık fıtığı ve ameliyatsız çözümü olmaz fıtığın, yaşın da genç olduğu için bir genel cerrahi uzmanına başvurup ameliyatını yaptırabilirsin. Ama kendin fıtığı karnına itmeye çalışma, o zaman bağırsak düğümlenmesi olabilir. Dikkatli ol.

MORARMA OLUYOR
Benim şikayetim penisimin üst kısmındaki kızarıklıklar. Bazen morarıyor bazen de açılıyor rengi.
Oral seks yaptığımızdan beri var. Zannedersem oral sekse bağlı oluştu. Bu konuda bilgi alabilir miyim sizden?


CEVAP
Lekeler kabarık mı ya da kaşıntılı mı bilmiyorum ama dermatit dediğimiz cilt tahrişine bağlı gibi olduğu tahmin ediliyor. Oral sekse bağlı, prezervatife bağlı, meniyle uzun süre temasa bağlı olabilir. İlişkiden sonra hemen o bölgenin yıkanması bu hastalıklardan koruyacaktır sizi. Bir cildiye uzmanına danışmakta ve lezyonları göstermede fayda olacaktır.

AİLEMİN HABERİ YOK
İyi günler, ben biraz farklı bir konuda şikayet belirtmek istiyorum. Ailemden sakladığım bir cinsel ilişkim oldu ve çok korkuyorum. İlişki sırasında az miktarda kanamam olmuştu. Vajina girişindeki bölgede bir çizilmem var, ama kızlık zarı yırtıldı mı yoksa sadece bir tahriş mi emin olmak istiyorum. Benim için çok önemli. Lütfen anlayın.

CEVAP
Tam bir cinsel ilişki yaşamış isen büyük ihtimalle kızlık zarı yırtılmıştır ama bazen de çok geri yerleşimli kızlık zarı olduğu durumda yırtılma olmayabiliyor. hemen bir kadın doğum uzmanına gidip bunu muayeneden sonra kesin olarak öğrenebilirsin.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.