Bugünkü
Takvim

Prostat sıvısı ilişkiyi kolaylaştırır

  • Yazı Dizisi
  • 26.02.2011
ABONE OL
Prostat sıvısı ilişkiyi kolaylaştırır
CİNSEL ilişkide boşalmadan önce cinsel organımdan prostat salgısı gelmemesi sorun olur mu, yoksa normal bir durum mudur? Bu konuda Beyaz Kinik beni aydınlatırsa sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

CEVAP
Cinsel ilişki olsun olmasın cinsel istek varken, cinsel ilişki hazırlığında ya da penisten zevk suyu dediğimiz bir sıvı gelir. Bu sıvıyı prostat değil, cinsel organdaki salgı yapan kesecikler salgılar ve aslında cinsel ilişki için bir ön hazırlıktır. Prostat sıvısı ise genellikle ve çoğunlukla meni ile yani boşalma ile gelen sıvının çoğunluğunu oluşturmaktadır.

SİGARAYI BIRAKAMADI GİTTİ
BABAM 65 yaşında. 2 haftadır doktorlardayız. İdrarında kanama olduğu için doktora götürmüştük. İdrar kesesinde ur çıktı, kapalı ameliyatla aldırdık tümörü. Sonucunda kesenin adelesine geçmediği anlaşıldı. Bunun üzerine ilaç vermeye karar verdiler. Sondayla idrar kesesine vereceklermiş. Sorum bu tehlikeli bir tedavi mi? Bu arada söylememize rağmen sigarayı bıraktıramadık maalesef. Günde iki paket sigara içiyor.

CEVAP
İdrar kesesi tümörü özelikle sigara içen insanlarda daha sık görülür. Bunlarda daha da kötü seyreder genellikle. Bahsettiğiniz tedaviyi bir çeşit aşılama. Elbette bazı yan etkileri olur ama faydasının yanında önemsiz kalır. Hastalığın nüksetmesini engeller. Ama sigaraya devam edecekse bunlar yeterince etkili olmaz. Babanız sigarayı bırakmalı.

FITIK TEKRARLAR MI?
38 yaşındayım. Sağ kasığımda fıtık var. yaklaşık 7-8 senedir de açıkçası ihmal ettim. Ama artık hem ağrım çok oluyor hem de ağırlık tan dolayı şikayet veriyor. benim fıtığım yumurtaların olduğu torbaya kadar iniyor. Ameliyat olacağım ama nüks eder mı tekrar?

CEVAP

Kasık fıtığı bazen aşağıdaki torbaya iner, bazen de sadece kasık kısmında kalır. Sen bu kadar ilerletmene rağmen şanslısın çünkü fıtıklaşan barsaklar kendi etrafında dolanıp kangrene gönüşebilrdi. Şimdi artık ihmal etme, her an acil ameliyata alınabilirsin. Oraya genel cerrahlar yama koyduğu için nüks ihtimali çok çok düşük. Ama senin de yapman gereken şeyler var elbette. Sigara içiyorsan bırak, öksürüyorsan tedavi ol, ağır kaldırma ve kabızlıktan koru kendini. Yni karın içi basıncını artıracak şeylerden uzak dur.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.