Bugünkü
Takvim

Küçük çaptaki prostata kapalı ameliyat

  • Yazı Dizisi
  • 25.02.2011
ABONE OL
Küçük çaptaki prostata kapalı ameliyat
KÜÇÜK PROSTATA AMELİYAT ÇÖZÜMÜ
HAKLISINIZ, prostat belli bir hacimden küçükse ki, bu genellikle 80 gr sınırıdır ama gene de cerrahın tercihine göre değişmektedir. Bununla birlikte başka bir patolojinin olmaması gerekir. Kapalı ameliyatta hastanede kalış süresi daha kısadır, genellikle 2-3 gün içerisinde hastayı taburcu etmekteyiz.

AMELİYAT NASIL YAPILIYOR?
ENDOSKOPİK olarak uyguladığımız bir ameliyat bu. Kamera eşliğinde yapıyoruz ameliyatı. Prostatın büyümüş kısımlarını değişik enerji kaynakları kullanarak kesiyoruz ve prostatın içini boşaltıyoruz. Böylelikle idrarın çok rahat geçebileceği bir kanal oluşturuyoruz. Ardından kanama kontrolü yaptıktan sonra da bir sonda yerleştiriyoruz kamıştan mesaneye. Bu sondayı genellikle 2 gece tutup sonrasında çekiyoruz. Bizim için en önemli kıstas burada idrarın rengi, yani kanama kesilinceye kadar sonda duruyor.

GENEL Mİ YOKSA KISMİ ANESTEZİ Mİ?
GENEL anestezi dediğimiz hastanın tamamen uyutulması ile yaptığımız ameliyatlar daha fazla. Diğeri de spinal anestezi dediğimiz be bölgesinden yapılan bir ilaçla hastanın sadece ameliyat bölgesini ve bacaklarını operasyon süresince hissetmediği bir ameliyattır. Hastanın genel sağlık durumu, akciğer ve kalp sağlığı bu kararı vermede oldukça önemlidir. Hasta ile anestezi doktoru birlikte karar verirler. Her ikisi de mümkün.

LOKAL UYUŞTURMA YAPILABİLİYOR MU?
SADECE lokal anestezi ile ameliyatı yapmak mümkün değil ama anestezi riski olan hastaların sedasyon dediğimiz düşük dereceli narkozun verildiği durumlar vardır. Bunlar sınırlı durumlar. Genellikle de lazer ameliyatı yaşlı insanlarda yapılacağı zaman uygulanan bir yöntemdir.

kalan karakter 1000

Gokhan Gokhan

Merhaba,babam 2hafta once prostat ameliyati oldu(79 yasinda)fakat Galen Idrarindan kan geliyor bu normalmidir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 03.04.2011 12:24

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.