Bugünkü
Takvim

Benden hiç meni gelmiyor

  • Yazı Dizisi
  • 18.02.2011
ABONE OL
Benden hiç meni gelmiyor
Sayın Hocam, ben 21 yaşında 185 cm boyunda 66 kiloda bir gencim. Sperm testimde spermatozoid hücresi görülmedi. Çekilen ultrasonda varikosel bulunmadı. 'Azospermi' dedi doktor bey. Hormon değerlerimin de normal olduğunu söyledi. Benim asıl sorunum benden hiç meni gelmiyor. Bunun tedavisi var mı?

CEVAP
Azospermi yani sperm hücresinin görülmemesi iki sebepten dolayı kaynaklanmaktadır. Birincisi testiste sperm üretiliyor olabilir ancak kanalda tıkanıklık olduğu için dışarıya atılamıyor olabilir. İkincisi testiste sperm üretilemiyor olabilir. Öncelikle bunu ayırmak gerekir. Bunu da muayene, FSH testi ile ve gerekirse ultrason ile ayırırız. Geçmiş olsun.

AĞRILARIM GEÇMİYOR
24 yaşında bir erkeğim. Sol karın bölgemde ağrı oluyor. Bir üroloğa gittim. İdrar tahlili ve röntgen istedi. Röntgende o tarafta bir şey gördü, idrar tahlilimde de kanama çıktı. İlaçlı böbrek filmi istedi. Filmde her şey normal çıktı. Hiçbir ilaç vermedi. Ancak ağrılarım sürüyor.

CEVAP
Böğür ya da yan ağrılarının birçok sebebi vardır. Genellikle de birbiri ile karışır. Daha çok hastalarımızın endişesi bu ağrının bir böbrek ağrısı olup olmadığıdır. Kas ağrısı, eklem ağrısı, sinir kökü ağrısı dediğimiz radikülit ve taş düşürme ağrısı hep birbiri ile karışabilmektedir. Bu ağrı için bir dahiliye uzmanına başvurabilirsiniz.

AMELİYAT GEREKLİ MİDİR?
Babam 62 yaşında. Prostat şikayetleri vardı, çekilen ultrasonda prostatı büyümüş çıktı. Bir de mesanede 3 cm'lik yuvarlak bir taş bulundu. Hocam benim sorum ameliyat mı yaptırmak gerekir yoksa taşın ameliyatsız olarak şok dalgasıyla kırılması mı daha uygun olur?

CEVAP
Mesane taşı ile birlikte prostat büyümesinde yapılacak en iyi tedavi ameliyattır. Çünkü erkeklerde mesane taşları genellikle prostat büyümesine bağlı oluşur. Dolayısı ile sadece taşı kırmak yeterli olmayabilir. Yeniden taş oluşabilir ve kırılan parçalar da kolaylıkla atılamaz. Kaldı ki, taş kırma ilk tedavi seçeneği de değildir.

kalan karakter 1000

Sedat Sedat

Hocam azosperm sorunum var bize önere bileceğiniz siperm çıkarması için bitkiler varmi tikaniklari açabilecek ilaç varmi bunları söyleyin Suna sonuc bulalım kesip atmayalım kendinizi bizim yerimize koyun

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.07.2012 21:26

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.