Bugünkü
Takvim

İki yerden işiyor

  • Yazı Dizisi
  • 17.02.2011
ABONE OL
İki yerden işiyor
11 yaşında oğlum var. 3 sene önce hipospadias nedeniyle ameliyat edilmişti ama ameliyat başarılı olmadı. Gene idrar deliği aşağıda, hatta başka bir delik de oluştu yani idrarını iki ayrı yerden yapıyor.
Ne yapmalıyız?

CEVAP
Hipospadias yani doğuştan yarım sünnetli olma durumunda idrar deliği olması gereken yerin daha alt kısmındadır. Farklı tekniklerle ameliyat edilebilir. Bu tür ameliyatlar her yerde yapılamadığı için tecrübeli merkezleri bulmalısınız.

SORUN BENDE Mİ?
Evleneli dört yıl oldu ama çocuğumuz olmuyor. Eşimin tahlilleri normal. Benim sperm testimde de sperm sayısı 24 milyon; total motilite yüzde 56, hızlı hareketli sperm oranı da yüzde 0.3 bulundu. Sorun ben de olabilir mi?

CEVAP
Evet, sperm tahlilinize bakıldığında hızlı bir şekilde ileri hareketli olması gereken sperm hücresi oranının çok düşük olduğu görülmekte. Varikoseliniz olabilir.

KANALDA DARLIK VAR
41 yaşındayım ve idrar kanalımda darlık vardı kapalı bir ameliyat oldum. Ama 2 ay geçmedi tekrar daraldı idrar kanalım, yine zorlanıyorum. Ne tavsiye edersiniz?
CEVAP
Üretra darlığı tahrişe bağlı, travmaya bağlı oluşabileceği gibi idrar yolu iltihabına, sonda takılmasına bağlı da olabilir. Genel olarak 1 bilemediniz 2 kez kapalı operasyon yani endoskopik yöntemle tedavi edilir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.