Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Yazı Dizisi
  • 16.02.2011 Gazete
ABONE OL

Kendini zorlama

Kendini zorlama
25 yaşındayım evliyim, benim sorum peş peşe 2-3 defa boşaldığımda yumurtalarımda ağrı oluşmaya başlıyor. Normal mi acaba?

CEVAP

Elbette normal. Sen fazla zorlarsan sınırlarını bir yerlerden de sana uyarı gelecektir. Tamamen normal bir durum. İlişki sırasında kendini kasmanla, rahat bırakmamanla da ilgili gibi görünüyor.

GÖZÜMÜZ KORKTU
Eşim 27 yaşında, daha önceden çok çok nadir alt ıslatma problemi yaşıyordu ama şimdi sanki biraz sıklaştı. Neden kaynaklanıyor çok merak ediyoruz. Bu sorun bizi korkutuyor.

CEVAP
Bunu merak etmeniz çok doğal, ama şimdiye kadar eşinizin bir doktora gitmemesi de oldukça hayret verici. Bir an önce bir üroloji uzmanına başvurun. Bunun tedavisi var. Ama neden kaynaklandığını da bulmak gerekir.

AĞRILARIM OLUYOR
Ben 23 yaşında bir gencim. Hastanede sol yumurtamda ağrı olduğu için ultrason yaptırmıştım. Sol yumurtamda 'genişlemiş venöz yapılar izlenmiştir' diye bir rapor çıktı. Bu ne demek?

CEVAP

Bahsettiğin şey varikosel dediğimiz damar genişlemesi ve yumurtanın kirli kan toplayan damarlarında göllenme olur. Genişleyen damarlarda biriken kirli kan, hem ısıyı hem de zararlı maddeleri artırır. Senin yapman gereken şey sperm tahlili yaptırmak ve sperm hücrelerinin etkilenip etkilenmediğine bakmaktır.

KIRMIZILIK VAR
21 yaşındayım. Erkeklik organımda sivilceye benzer kırmızı noktalar oluştu. Ne olabilir acaba?

CEVAP
Şüpheli ilişkin var mı? Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olabilir. Bunun yanında dermatit dediğimiz cilt tahrişi de olma ihtimali var.