Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Yazı Dizisi
  • 12.02.2011 Gazete
ABONE OL

Çocuğunuzu sorunuyla yüzleştirin

Çocuğunuzu sorunuyla yüzleştirin
Günümüzün en önemli sağlık problemlerinden olan obezite, yetişkin bireyleri olduğu kadar, yetişme çağındaki çocukları da tehdit ediyor. Yetişkin bireylerin dahi mücadele sırasında ciddi psikolojik sorunlar yaşadığı obezite, çocuklarda çok daha ağır tahribata yol açabiliyor. Çocuğunuz obezite ile mücadele ediyorsa, sorumluluğunuz sadece onunla konuşmak değil aynı zamanda konu üzerine geniş çaplı düşünmektir. Sağlıklı beslenmenin doğuştan gelen bir yetenek olmadığını ve çocuğunuzun beslenme alışkanlıklarını sizden aldığını unutmamanız gerekir. Sağlıklı beslenme, bireye öğretilmesi gereken bir yetenektir. Yapılan araştırmalar, birçok çocuğun kilosundan mutlu olmadığını ve bu konuyu aileleri ile paylaşa-madıklarını göstermektedir. Ailesi ile açık bir şekilde bu konuyu konuşabilen çocuklar problemlerini çözmekte daha istekli ve yaratıcı olurlar. Gelecekte kilo korkusu nedeni ile yeme bozukluklarına yakalanma riskleri de azalır.

Çocuğunuzun kilosunu herkesle konuşmayın
Arkadaşları ve diğer sosyal çevresi karşısında onu kilosu yüzünden utandırmak durumu kötüleştirmekten öteye gitmez. Sizden uzaklaşmaması ve kendine olan güveninin sarsılmaması için sağlık profesyonelleri dışında çocuğunuzun kilosunu birileri ile paylaşmamaya özen gösterin.

Kırılmasın diye obeziteyle yüzleşmesini geciktirmeyin
Çocuklarda obeziteyle mücadelenin başlangıç sürecinin çok önemli olduğunu ifade eden uzmanlar, ailelerin çocuklarının kırılmaması için çoğu kez önlem almakta geç kaldıklarını belirtiyor. Geciken tedavi sonucunda aşılması çok daha güç obezite vakalarının meydana geldiğini vurgulayan uzmanlar, " 'çocuğum kırılmasın' denerek tedaviye geç başlayan ebeveynler bir süre sonra çözümü çocuklarını suçlamakta arıyor. Bu tavır da maalesef çocuğun direnç geliştirmesine neden oluyor.

Profesyonel yardım alın
Çocuğunuzun obezite probleminden fiziksel ve psikolojik bir zarar almadan kurtulmasını istiyorsanız sağlık profesyonellerinden yardım alın. Çocuğunuzun kilo problemini bir psikolog ile paylaşmasını, doktorların sağlık açısından çocuğunuzu değerlendirmesini sağlamak yararlı olur. Çocuğunuzun büyümesini olumsuz etkilemeden kilo vermesini sağlamak için bir diyetisyenden profesyonel yardım alın. Diyetisyen, hem çocuğunuzun kilo vermesini sağlayacak bir beslenme programının hazırlanmasında hem de onun sağlıklı beslenmeyi öğrenmesini sağlamakta rol alır.