Bugünkü
Takvim
  • Yazı Dizisi
  • 20.01.2011

Başın öne eğilmesin

Başın öne eğilmesin
Doktor bey oğlum 8 yaşında. Küçüklüğünden beri uykuda pipisinde eğrilik olduğunu görürdüm. Sünnet olduktan sonra iki sene geçti ama yine aşağıya doğru belirgin eğriliği devam ediyor. Bu eğriliği düzelir mi? CEVAP
Çocuk daha küçük sevgili okurum. Hele şöyle 14-15 olsun... Bakın bakalım o zaman da boynunu eğiyor mu? Penis eğriliği doğumdan sonra fark edilir ama sünnetle beraber daha fazla kendini gösterir. Kendiliğinden düzelmez.
Ancak bu olaya yaklaşımımız eğriliğin derecesine göre değişir. Sizdeki durum ne, bilmiyoruz. İleri derecede olan eğrilikte tedavi ameliyattır.

GÖMÜK PENİS VAKASI
OĞLUM 5 yaşında. Pipisi yaşıtlarına göre küçük. Bazı zamanlar pipisini görmek bile mümkün değil nerdeyse. Hocam bu normal mi? Kime götürmemiz gerekir?
CEVAP
GÖMÜK penis dediğimiz bu olay aslında bir hastalık değil. Sadece çocuğun yapısından kaynaklanan bir durum. Çoğu zaman kasık bölgesindeki yağ dokusunun fazlalığına bağlı.
Yani tombik çocuklarda daha fazla olmakta.
Kerata fazla beslenmiş anlaşılan! Büyüyüp de görülmesi gerektiği zaman pipisi ortaya çıkar, merak etmeyin. Herhangi bir şey de yapmayın. Eğer içiniz yine de rahat etmezse çocuk ürolojisi ile ilgilenen bir doktora götürebilirsiniz.

TESTİSİ ASANSÖR GİBİ
BİR yaşında oğlumuz var hocam. Belki 5-6 doktora götürdük. Kafamız iyice karıştı. Sağ testisi inip çıkan bir testis. Çoğu zaman torbasında görmüyoruz. Bazen de torbada elimize geliyor. İlaç tedavisi diyen de oldu, ameliyat da... Ne yapmamız gerekir? Sizin fikriniz nedir?
CEVAP
MÜBAREK testis değil asansör sizin veledinki! Şimdiden başınıza dert olmaya başlamışsa büyüyünce çekeceğiniz var. Bir iner bir çıkar, yandınız... Değerli okurum, biz bu duruma 'utangaç' ya da 'asansör testis' diyoruz. Hormon tedavisi uygulanabilir. Ama öncelikle bu teşhisi kesinleştirmeniz lazım. Çocuğu bir üroloji uzmanının muayene etmesi şart. Bu sayede utangaç testis mi yoksa inmemiş testis mi diye bir kanaate varabilirsiniz. Şayet inmemiş testis söz konusu ise tek tedavi yöntemi ameliyattır.

BENDEN SPERM ÇIKAR MI?
HOCAM çocuk sahibi olmak istiyorduk ve 4 yıl önce testisten parça alındı. Ama sperm hücresi bulunmadı.
Yazınızı okuduğumda TESE diye bir operasyondan bahsetmiştiniz. Bu operasyonla sperm hücresi bulunması mümkün mü peki?

CEVAP
MÜMKÜN. Dört yıl önceki biyopsi başarısız olduğuna göre muhtemelen TESE değildir.
Yeniden denemekte yarar var sevgili okurum.
Çünkü TESE, testisin her bölgesinden çok sayıda doku alınarak yapılır. Mikroskop altında yapılan bir işlem olduğu için sperm bulma şansımız çok daha yüksektir. Büyük ihtimalle baba olabilirsiniz.


kalan karakter 1000

lütfen yardım lütfen yardım

merba hocam yaşım 15 penisimin başı ereksiyon sırasında aşağı doğru eğik duruyor nedeni ne olabilir ? küçükken kilot giyerdim ondan olabilirmi şimdi boxer giyiyorum serbest bıraktım düzelmesi için düzelirmi?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 13.01.2012 22:36

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.