Bugünkü
Takvim
  • 29 Ekim 2009, Perşembe

Sosyal bir yaraya parmak basıldı

'Bir Bulut Olsam'da geçtiğimiz hafta yine sosyal bir yaramıza parmak basıldı. Daha birkaç ay önce hepimize dehşet yaşatan 'Bilge Köyü Katliamı'nın bir benzerini izledik. Mardin'de 44 kişinin aynı anda nasıl katledildiğini, gözü dönmüş bir grup insanın kendi akrabalarını namaz kılarken, dua ederken nasıl vurulduğunu haberlerde izledik. Katliamın yaşandığı eve korkuyla baktık. O köyde yaşayanları 'öteki'leştirdik. Oysa onlar Bilge Köyü'nde hayatın normal telaşesi içinde yaşayıp giden insanlardı. Aynı 'Bir Bulut Olsam'daki Hürriyet ve ailesi gibi... Meral Okay'ın kurguladığı hikayede olaylar Hürriyet adında Mardin'de yaşayan ve hem dayısının oğlunun hem de amcasının oğlunun talip olduğu genç bir kızın etrafında dönüyordu. Zavallı Hürriyet iki kuzenini de sevmiyordu aslında. İkisiyle de evlenmek gibi bir isteği yoktu. Hatta 'kına gecesinde' yüzünde sevinçten çok umutsuzluk vardı. Kına yakılırken sanki başına gelecekleri bilirmiş gibi ağladı. Sonra adım adım izledik olayları! Amcaoğlu ve arkadaşları kimsenin gözünün yaşına bakmadı. 'Bilge Köyü Katliamı'na göndermeler pek çoktu. Mesela ev halkının ve davetlilerin büyük bölümü camiye namaza gitmişti. Amcaoğlu, herkesin dönüşünü bekledi. Tıpkı gerçekte olduğu gibi çoluk çocuk, genç yaşlı ayrımı yapılmadı. Herkesin öldüğünden emin olmak için yere düşenlere bile bir kez daha kurşun sıkıldı. Normal yaşantılarında kına gecesi için toplanan onlarca insan Türkiye tarihinin 'en büyük' sivil katliamının kurbanları oldular! Bu olgular, bu yaşantılar, bu dersler unutulmamalı... Diziler, sosyal fonksiyonlarını unutmadan zaman zaman da ders vermeli. Türkiye'de kadının yeri her gün ama her gün sorgulanmalı! Halka ulaşmanın yolu diziden geçiyorsa Meral Okay'ın duyarlılığını herkes göstermeli.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya