Bugünkü
Takvim
  • 23 Mayıs 2020, Cumartesi

Yüce Allah’a verdiğimız söze sadık kalalım

Ramazanda amel defterinizi iyiliklerle doldurdunuz. Oruç tuttunuz, namaz kıldınız, fitrenizi verdiniz, komşunuza ikramda bulundunuz. Şimdi dünyanın hengâmesine kapılıp yeni bir koşuşturma başlayacak. Ama her ne olursa olsun Yüce Allah'a verdiğimiz söze sadık kalalım

AMEL defterinizi ramazanda iyiliklerle doldurdunuz.
Oruç tuttunuz, namaz kıldınız, gülümsediniz, komşunuza ikramda bulundunuz, fitrenizi verdiniz, daha sevecen ve affedici oldunuz. Sizi kıranı kırmadınız, kem gözle bakmadınız. Özetle ramazan şuuruna uygun ibadetler yaptınız. Peki, bundan sonra ne yapacaksınız? Kendinize yeni dönemde önümüzdeki ramazana kadar bir yol haritası çizdiniz mi? Namazla, diğer ibadetlerle aranız nasıl olacak? İnşallah Ramazan bitince amel defterinizi katlayıp da gelecek ramazana kadar ibadetlerinize ara vermezsiniz. Sizin için duam budur.
Yarın ibadetlerinizi yapabilmenin bayramını kutlayacaksınız.
Gülümseyeceksiniz.
İnsanlarla telefonla da olsa bayramlaşacaksınız. Fakiri hatırlayacaksınız. Baba ve annelerinizi arayıp, yanınızdaysalar ellerinin öpüp dualarını alacaksınız. Bu koronavirüs döneminde malesef bu şekilde bayramlaşacağız.
Şimdi yeni bir koşuşturma başlayacak. Dünyanın hengâmesine kapılacağız, koşacağız, koşturacağız. Ama ne olursa olsun Yüce Allah'a verdiğimiz söze sadık kalalım.
"Seni Rab kabul ettik.
Sen bizim Rabbimiz'sin" sözüne ve ahdine sadık kalalım.
Allah'ı sevin, peygamberi sevin, Kur'an'ı sevin.
Tarihinizle gurur duyun. Bir bayrağımız olduğu için sevinin.
Çocuklarınıza merhamet edin. Onları peygamberin sevdiği gibi sevin. Açık aramak ve ayak kaydırmak yerine bağışlayıcı ve koruyucu olun. Unutmayın sizi seven Allah'ın ve güzel varlıkların yanına gidebilmeniz için bu dünyada da o güzellikleri hak etmeniz gerekiyor.
Bunları göz önüne aldığınızda hayat daha güzel olacaktır.
İslam dini ile kucaklaşın, ramazan ayı dışında da...
Rabbim ramazan boyunca yaptığınız bütün dualarınızı kabul etsin. Ramazan bayramınızı tebrik ederim. Allah yar ve yardımcımız olsun.

BİR HADİS
"ALLAHIM! Yaratılışımı güzelleştirdiğin gibi ahlâkımı da güzelleştir."
(İBN Hanbel, el-Müsned, I, 403)

SORU - CEVAP

Peygamberimizin son üç vasiyetinden bahsediliyor. Bunlar nelerdir?
HZ.
Peygamber (sav) vefat etmeden evvel üç konuyu mü'minlere hatırlatmış ve o konularda hassas olunmasını emretmiştir.
Onlar da şu konulardır: Namaza devam ediniz; kadın haklarına saygılı olup, kadınlara eziyet etmeyin; zayıf, mazlum, hizmetkâr ve mağdurların haklarını koruyunuz.

Ölünün 52. günü var mı?
Ölenin
40. veya 52. günü şeklindeki uygulamanın dini bir kaynağı yoktur.
Ama kişi vefat eden yakınının 40. veya 52. gününde hayır yapacaksa, mevlid veya hatim okutacaksa bunun da bir sakıncası yoktur. İstediğiniz gün istediğiniz iyilikleri yapıp, vefat edenin ruhuna gönderebilirsiniz.

Mahşer günü her günahımız ortaya çıkar mı?
"ZERRE kadar iyilik yapan karşılığını görür, zerre kadar kötülük yapan da karşılığını görür." Bu ayet hiçbir şeyin unutulmayacağını gösteriyor. Kişinin amel defterinde her şey bulunacaktır. Ama Yüce Allah'ın unutturduğu yani affettiği kötü ameller defterden silinmiş olacaktır. Netice itibariyle, Allah sizi affetmişse günahlarınız örtülecektir. Bazı âlimlere göre, affedilen her amel defterde görülecektir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
  • ve ya