Bugünkü
Takvim
  • 19 Eylül 2019, Perşembe

Hanımla koptuk!

56 yaşındayım. Tansiyonum var. 6 aydır hanımla hiçbir şey yapamadık. Hap kullanan arkadaşlar var. Ben de kullansam ayıp olur mu?
Ayıptan ziyade riskli olabilir. Şöyle ki, bazı kalp ilaçları kullanılırken bahsettiğin ilaçları kullanmak zarar verebilir. Bunun için doktorunla kullandığın ilaçları gözden geçir. Ayrıca anlattığın duruma neden olabilecek birçok hastalık da var.
Bazı kalp ve tansiyon ilaçları yan etki olarak cinsel isteksizlik, erken boşalma ve sertleşme sorunu yapabilir.
Gerekirse bu tip ilaçlar doktor önerisiyle kesilebilir.

EŞİM İSTEKSİZ
Benim yaşım 54. Eşim ise 57 yaşında. 2 yıldır eşimde sürekli cinsel isteksizlik söz konusu. Bunun çaresi var mı?

Önce nedeni ve hastalığı bulmamız gerekir. Cinsel isteksizlik moralimizle, huzurumuzla ve kaygımızla ilgili bir durumdur. Cinsel istek, güven hissi tamamlandıktan ve besine ulaşma kaygısı kalktıktan sonra gündeme gelen bir dürtüdür.
Kişilerin günlük hayatındaki borç, iş güvencesi ve hastalık hali kaygıları varsa cinsel istek ortaya çıkmayabilir.
Yine kadınlarda menopoz, erkeklerde andropoz ve her iki cinste tiroit bozuklukları, testosteron hormon düzey anormallikleri cinsel isteksizliğe neden olabilir. Bu nedenle eşinizle konuşarak ihtimalleri gözden geçirin.

İLİŞKİDE KRİZ ÇIKTI
Eşim kalp krizi geçirdi, ilaç tedavisi alıyor. Cinsel hayatımızda sorun yaşamaya başladık. Krizden önce sorun yoktu. Doktora söylemeye çekiniyoruz. "Hasta hasta neyi düşünüyorlar" der mi?

Doktorunuzla mutlaka görüşün. Her hastanın hastalığı kendine özeldir.
Ancak genel tavsiyelerden bahsedebiliriz. Düzenli egzersizler ve hareketler cinsel ilişki sırasında olası riskleri azaltabilir. Alkollü ve sıcak ortamda ilişkiye girmekten sakının. Zaman kısıtlıysa erteleyin. İyi dinlenilmiş bir gecenin sabahı ilişki için uygun zaman olabilir.
Doktorunuzun tavsiye edeceği kalp damar genişleticiler ilişki öncesinde alınabilir.

O İLAÇLARA DİKKAT
Tansiyon ilaçları alıyorum. Sertlik halim istediğim kadar uzun sürmüyor. Cinsel gücü arttıran ilaçlardan alsam bir şey olur mu?

DİKKAT! Sakın doktorunuzdan habersiz cinsel gücü arttıran ilaç kullanmayın.
Bazı tansiyon ilaçları, cinsel sertleşme ve güç arttırmak için kullanılan bu ilaçlarla birlikte alındığında hayati riskler doğurabilir. Tansiyon düşüklüğü ve buna bağlı diğer hastalıklar olabilir.
Dimyat'a pirince giderken, evdeki bulgurdan olmayın...

AŞKA KEÇİBOYNUZU
62 yaşında bir delikanlıyım. Cinsel hayatımda sorunlar var. Arkadaşlarım keçiboynuzunu önerdi. Faydası olur mu gerçekten?

Keçiboynuzu oldukça faydalı bir gıdadır. Ama cinsel konularda tek bir gıdayı tüketerek mucizeler yaşayamazsınız. 'Ya olmazsa?' kaygısı bile mutsuzluk sebebi olabilir. Az az sık sık beslenin. Dinlenmiş olmanız mutluluğunuzu arttırabilir.
Şikayet uzun sürüyorsa doktora başvurun.

ELİNİ BİLE TUTAMIYORUM
10 gün önce evlendik. Hanım elini bile tutturmuyor. Utanıyormuş. "Ben senin kocanın" dedim küstü. Bizimkiler çocuk geliyor mu? diyor.
Ne yapmalıyım?

Eşinin halini olgunlukla karşılamalısın. Acele etme. Eşinle konuş, dinle, anla. Paylaş. Belki her şeyi senden öğrenecek. Gönlünü al. Barış. Küslük olmaz. Sen de sıkılma. Evlilik size özel bir alan. Sizinkilerin merakı gereksiz bir sosyal hassasiyet.
Çocuk yapabileceğini ispatlamak için evlenilmiyor ki. Her sese kulak verirsen çabuk bunalırsın.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
  • ve ya