Bugünkü
Takvim
  • 12 Eylül 2019, Perşembe

Aşkta sabır şart

55 yaşında bir bayanım. 5 aydır menopozdayım. Sıkıntılar nedeniyle depresyon ilacına başladım. Şimdi eşimle ilişkide canım yanıyor. Bunun bir nedeni var mı?
ASLINDA menopoz öncesi dönemde bu tip sıkıntılar görülebilir. Çünkü östrojen miktarı azaldığında huzursuzluk ve cinsel organ kuruması gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Ayrıca depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar da aynı tip şikayetlere neden olabilir.
Kadın hastalıkları uzmanına görün. Depresyon tedavisini yeniden düzenlesinler.
Ayağını sıcak tut, başını serin. Gönlünü ferah tut.

YALNIZLIK ZOR

62 yaşındayım. 3 yıl önce hanım vefat etti. Yalnızlık zor. 53 yaşında bir hanım arkadaşım var. Evlenmek istiyoruz. Ama malum 4-5 yıldır bende tık yok. Bu saatten sonra çalışmaz mı?

KORKU, cinsel performansı kötü etkiler.
Önce iç hastalıkları ve üroloji uzmanına muayene ol. Tahliller ve gerekirse filmlerle ne durumda olduğunu tespit edelim.
Eksikleri tamamlayalım.
Ayrıca bildiğin üzere, çift kişilik bir durum bu...
Müstakbel eşinin de konuya katkıları önemli. Düzenli beslen. Bakla ye. Kefir iç.
Keçiboynuzu tozu al. Ceviz ile beraber keçiboynuzu tozundan günde bir yemek kaşığını avokado püresi ile ara ara tüketmeye başla

DOKTORA GİDİN

İlişki sırasında eşimin ağrısı oluyor. İlişki bitince kadar ağrı devam ediyor. Neden anlayamadık. Önemliyse doktora gidelim.

GİDİN. Ağrı bir alarm sistemidir. Olmayan bir ağrı başladıysa, bir sorun başladı demektir.
Anlattığınız tipte ağrılar derin cinsel ilişki ağrısı olarak kabul edilebilir.
Endometriosis hastalığı, batın içi yapışıklıklar, batın içi kitleler, tümörler, apseler enfeksiyonlar, miyomlar, yumurtalık kistleri, bağırsak ve mesane problemleri, rahim tersliği bu tip ağrılara sebep olabilir.
Kadın hastalıkları uzmanına başvurun.

HİSSİZLEŞTİM

49 yaşındayım. 7 senedir şeker hastasıyım. Tam 6 aydır ilişkide hissizleştim. Siz "Şeker sertleşmeyi bozar" demiştiniz. Hissi de bozar mı?

ŞEKER hastalığı düzene sokulmazsa cinsel hayatı olumsuz etkiler.
Hissetmeyi, sertleşmeyi ve ilişki süresini olumsuz etkiler. Daha da kötüsü hanımlar bu sonuçları kendilerine ilgisizlik, başka kadınlarla ilişki gibi farklı yorumladıklarında evlilikleri bile bitirebilir.
Tedavi için hemen iç hastalıkları uzmanı takibine gir. Durumunu netleştirelim. Eğer yüksek kan şeker (glikoz) düzeyin damarları ve sinirlerini (elektrik kablolarını) bozdu mu bakalım. İlaçlarına başlayalım. Ozon tedavisi ve manyetik alan tedavisi gibi destek tedavilerini ekleyelim. Zararın neresinden dönülse kardır.
Ayrıca yaşlı değilsin.

ÇOCUK İSTİYORUZ

6 aylık evliyiz. Eşimle cinsel ilişkiye girmemize rağmen hala çocuğumuz olmadı. Yanlış mı yapıyoruz. Hatamız mı var. Ne yapalım?

ÖNCE sabır. Sonra sabır. Hep sabır. Öncelikle bir çift her şey normal olsa da cinsel ilişkilerine rağmen bebek sahibi olmayabilir.
Hiçbir doğum kontrol yöntemi kullanmadan doğru zamanda haftada 2-4 kez doğru şekilde cinsel ilişkiye giriyorsanız 1 yıl bekleyin. Kadının yaşı 30'u geçmişse 6 ay bekleyin.
Sonra kadın hastalıkları uzmanına, erkek üroloji uzmanına muayene olmalı.
Ancak doğru cinsel ilişki nasıl olur bilinmiyorsa hemen beklemeden uzmanından bilgi alın.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
  • ve ya