Bugünkü
Takvim

‘Depresyon, cinsel hayatımı bitirdi’

6 aydır işimden dolayı depresyondayım. Bu hanımla bir araya gelmemi de engelledi.
Nerdeyse hiçbir şey hissetmiyordum. 3 aydır ilaç kullanıyorum. Eşimden soğudum. Yardımcı olursanız ailemizi kurtarırsınız.
Umutsuzluk, kızgınlık gibi duygular, cinsel duyguların ortaya çıkmasını engelleyebilir. Depresyonu tedavi etmek için kullanılan ilaçlar cinsel isteksizliğe yol açabilir. Bence ilacı veren doktorla bu durumu konuşarak bir süre ilacı kullanmayı kes. Eşler duygusal dünyalarını olumsuz etkileyen kötü giden iş durumu gibi değişiklikleri paylaşmalıdır.
Eğer sorunun kaynağını eşine anlatmazsan, eşin kendi ihtimallerini düşünebilir. Bu durumun en kötü ihtimali ise "başka bir kadın" ihtimali olması fikridir. Aileni sen kurtaracaksın. Önce eşine bunları anlat ve gönlünü alacak küçük jestler yap.

19 yaşındayım. 8 aydır ağzıma acı su geliyor.
Daha önce "Reflü var" dediler. Reflü bir daha başlar mı? Bu yaşta reflü olur mu?
Her yaşta reflü olabilir. Ufacık bebekler dahil her yaş reflü görülebilir. Şişmanlık en önemli risk faktörüdür. Bazı genetik özellikler ve karın içi basıncını arttıran nedenler de riski arttırabilir. Hamilelik de hem hormonal nedenlerden ve hem de karın içi basıncında artma sonucu reflüyü tetikler.
Yavaş ye. İyi çiğne. Yemekten sonra sırt üstü yatma. Akşam yatmadan yemek yeme. Sol tarafına yat. Porsiyonlarını azalt. Sigara, çay, kahve, kola, gazlı içecekler ve yiyecekler ile sütlü ürünler reflüyü arttırabilir. Alışkanlıklarla ilgili olduğundan tedavi edilse bile tekrar başlayabilir.

​101 KİLOYUM OBEZ MİYİM?
Herkes "Şişmansın" deyip iştahımı kaçırıyor. 101 kiloyum ama 1.82 boyundayım. Yani kısa sayılmam. Şişmanım ama obez miyim?
Zayıflamalı mıyım?
Boyum uzun, kemiğim kalın sohbeti çok geçerli değil. Çünkü boy kilo uyumu önemli. Beden kitle indexi (BKİ veya BMI) denilen orana göre cümle kuruyoruz. Bu hesaplamaya göre ise olmanız gereken ideal kilonuz 77 kilogram.
Yaklaşık 24 kilo fazlanız var. Ve yine bu hesaba göre BKİ veya BMİ dediğimiz beden kitle indexin 30.5 yani obezite tanısı alıyorsun. Zayıflaman şart. Önce aklen ve fikren kendini haklı ve doğru çıkarmaktan vazgeç. Bu sana zarar verir. Bir an evvel fazla kilolarından kurtul.

​'İLİŞKİ SIRASINDA AĞRIM OLUYOR'
6 aydır evliyim. Cinsel ilişkiye girdiğimizde sürekli ağrım oluyor. Eşim üzülmesin diye bir şey anlatmadım ama dayanmak da zor geliyor. Apandisitten ameliyat olmuştum. Bununla ilgisi olabilir mi?
Olabilir. Anlattığınız konu oldukça önemli bir hastalığı gösteriyor. Kadın hastalıkları uzmanının muayene etmesi şart. Kadınların neredeyse yarısında cinsel ilişki sırasında ağrı sorunu yaşayabilir. İlk cinsel ilişkiden itibaren ağrı olabilir. Sonradan cinsel ilişki sırasında oluşan ağrılar, kadının ruhsal yapısındaki değişimden, jinekolojik hastalıklardan veya daha önce geçirdiğin cerrahi işlemlerden kaynaklanıyor olabilir. Muayene sonrası bir sıkıntı bulunmazsa psikolog görüşü gerekir.

​CİNSEL İŞLEV BOZUKLUĞU
Herkes erken boşalmadan şikayetçi. 3 yıldır evliyim. Aksi gibi ben cinsel ilişkide geç boşalıyorum. Bu iyi bir şey mi?
Her şeyin ortası karar. Geç boşalma da rahatsız bir durumdur. Erkeğin cinsel etkinlik esnasında hiç boşalamaması veya geç boşalmasına denir. Cinsel işlev bozukluğudur. Nadir görülür.
Bedensel bir nedenden kaynaklanma olasılığı vardır. Ergenlik döneminde görülebilir. Psikolojik etkenler önemlidir. Tedavisi psikoterapidir. Eşinle sıkıntını paylaş.

ERİK KABIZLIĞA İYİ GELİR
4 yıldır kabızlığım var. Kabızlık çayı içiyorum. "Erik iyi gelir" dediler. Komposto yapayım mı?
O kadar uğraşma. Tazesini bul ye. Bir kerede 10 adet kadar yiyebilirsin. Tabii miden müsaitse. Komposto yapacam diye bir sürü şeker veya şekerli sıvı da bedene girecek.
Gerek yok. Ayrıca erikte bol bol C vitamini var. Erikte ayrıca göz ve cilt sağlığında büyük görevleri olan A vitamini, kanın akışkanlığında görevli K vitamini ve su dengesini sağlayan sodyum, potasyum minerali, stres karşıtı mineral olan magnezyum da yeterince bulunur. Bol lifli bir gıda olan erik kabızlığa da iyi gelir. Ama hareket etmezsen, sıkıntını, stresini azaltmazsan bağırsaklar rahatlamaz.

Bizim bütün aile böbrek taşı döker. Ben de daha önce dökmüştüm. Dün yine böbrek taşı ağrısı başladı. Bu durumda oruç tutabilir miyim?
Böbrek taşı düşürmek süreç olarak tüm bedeni etkiler. Çok ağrılı, bulantı, kusmalar olur. Kısa aralıklarla ilaç kullanımları gerekebilir.
Su ve sulu gıda alamama şikayetleri arttırabilir. Tüm bu etkenler beden dayanıklılığını azaltır. Tedaviyi geciktirir.
Tıbben orucu ertelemeniz uygun olacaktır. Üroloji doktoru takibi gerekir.
Tedaviniz bittikten sonra doktorunuzla oruç tutma isteğinizi paylaşın. Beden olarak hastalık şartları düzelmişse, koruyucu tedbirleri düzenleyerek yeniden oruç tutmayı deneyebilirsiniz.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
  • ve ya
DR. NAFİZ KARAGÖZOĞLU Tweetleri